Zahraničí

Izrael dosáhl kolektivní imunity na covid-19. Tvrdí to tamní experti

Izrael dosáhl kolektivní imunity na covid-19. Tvrdí to tamní experti
Zdroj: Profimedia

Izrael je pravděpodobně první zemí s kolektivní imunitou na covid-19. V zemi totiž klesají počty nakažených, a to i po rozvolňování epidemických opatření, tvrdí tamní experti. Naočkovaných je více než polovina izraelských obyvatel.

V Izraeli se život pomalu vrací do normálu. I přes uvolnění řady epidemických opatření klesají počty nakažených. Podle ředitele největší izraelské nemocnice Sheba Medical Center, profesora Eyala Leshema, je díky kolektivní imunitě. Leshem to uvedl pro

Související obsah

V první polovině roku 2019 měl zase násilník využít toho, že žena ležela v posteli a praštit ji několikrát pěstí do hlavy. Pohár trpělivosti u týrané ženy přetekl před rokem. "Loni v dubnu měl obviněný muž ženě prohledávat osobní věci a poté ji po slovní rozepři opět fyzicky napadnout. Poté se jí mělo podařit vyběhnout před dům a přivolat policejní hlídku," popsal konec týrání Kopřiva. Doplnil, že obvinění padlo až nyní kvůli tomu, že vyšetřovatelé shromažďovali důkazy a vyřizovali další potřebné náležitosti. Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.">BBC.

"Vypovídá to o tom, že i když je člověk nakažený, většina lidí, se kterými pak přijde do styku, se už dál nenakazí," upřesnil Leshem. Počty infikovaných navíc klesají napříč všemi věkovými kategoriemi.

Izraelští vědci nedávno provedli studii mezi neočkovanými dětmi z 223 různých komunit. Výsledky ukázaly, že čím rozšířenější bylo očkování v dané komunitě, tím nižší bylo riziko, že děti budou mít pozitivní testy na virus. "Tyto výsledky poskytují vypozorované důkazy o tom, že očkování nejen chrání jednotlivé očkované, ale také poskytuje křížovou ochranu neočkovaným jedincům v komunitě,“ napsali vědci z Technion-Israel Institute of Technology a Maccabi Healthcare Services, kteří výzkum prováděli.

Související obsah

"Izrael možná dosáhl jakési kolektivní imunity," připouští také výpočetní biolog Eran Segal z prestižního Weizmannova institutu věd. Dodal, že počet denních případů koronaviru v Izraeli už poklesl o 97 procent.

Někteří vědci jsou přesto opatrní. Například britská viroložka sarah Pittová z Univerzity v Brightone je k tvrzení o kolektivní imunitě Izraele skeptická. Podle ní je na takové závěry příliš brzy. "Musíme zjistit, zda případy v Izraeli budou i nadále klesat a jestli zůstanou na současné nízké úrovni," řekla viroložka.

Vědci odhadují, že hranicí pro kolektivní imunitu je 65 až 70procentní proočkovanost populace. Pokud by ji Izrael skutečně překročil, byl by první zemí světa, která na ni v případě koronaviru dosáhla.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz