Zajímavosti

Hasičák tvoří tisíce dílů! Nejvíce vytuněný má prezident na Hradě

Sestavování hasičského auta je tak trochu jako skládaní dílků z oblíbené stavebnice. Na rozdíl od malých stavitelů ho ale konstruktéři dávají dohromady třeba rok. Jeho výslednou podobu určuje několik faktorů. Například pro hasičský vůz pro Pražský hrad je stěžejní výška.

Existuje nespočet kombinací, jak může hasičské auto vypadat. Zadavatel si vybírá ze tří typů kabin a šesti velikostí podvozku. Největší rozdíly jsou ale v interiéru, který si záchranné jednotky navrhují podle své fantazie, typu zásahu a množství vybavení.


"Kolikrát se stane, že se popírají fyzikální zákony. Do vozidla se snaží dostat co nejvíce komponentů a prostor je bohužel ohraničen," uvedl Radomír Jahelka, ředitel společnosti KOBIT-THZ, s.r.o., která vyrábí většinu tuzemské hasičské techniky.

Související obsah


"Dříve měli hasiči auta ze 60 % na zásah u požáru, ale s přibývající mobilitou lidí se to otočilo. Teď jsou to hlavně zásahy u dopravních nehod a technická pomoc obyvatelům," doplnil Jahelka.


Kromě požadavků na bezpečnost vozidla, silný motor nebo moderní vybavení mají třeba hasiči z Moravskoslezského kraje nároky i na barvu. Ze tří povolených odstínů totiž používají atypickou svítivou. Nestandardní výšku má zase vůz na Pražském hradě, kde jsou stísněné prostory.


"Je vybaveno speciálními měřícími technologiemi k ochraně Pražského hradu a hasicím zařízením COBRA, které dokáže proniknout skrz zdivo a s poměrně malou spotřebou vody dokáže uhasit velký požár. Tím tolik nedochází k promáčení prostor," vysvětlil Jahelka. 

Související obsah

Právě teď ve Slatiňanech mimo jiné vyrábí i nejvýkonnější vyprošťovací vozidlo v zemi. Hydraulickou ruku natáhne až do vzdálenosti 24 metrů a tam uzvedne náklad o hmotnosti 4000 kilogramů.

"Máme rekord, že jsme dokázali postavit dvacet vozu za měsíc, ale ty byly stejné. Jinak vyrobíme přibližně sto kusů hasičské techniky za rok," pochlubil se na závěr ředitel společnosti.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz