Zahraničí

Kultivace opičích embryí s lidskými buňkami vyvolávají etickou debatu

Kultivace opičích embryí s lidskými buňkami vyvolávají etickou debatu
Zdroj: Profimedia

Tým amerických a čínských vědců zkoumal vývoj opičích embryí, do kterých vstříkli lidské kmenové buňky. Přestože jsou vědci přesvědčeni, že výzkum tohoto druhu může přinést cenné poznatky pro zdravotnictví, vyvolal novou debatu o etice takových experimentů.

Vědce vedl prof. Juan Carlos Izpisua Belmonte ze Salk Institute v USA, který v roce 2017 pomohl vytvořit první hybrid člověka a prasete. Podle BBC by jejich práce mohla vydláždit cestu k řešení závažného nedostatku orgánů pro transplantaci a také pomoci lépe porozumět ranému vývoji člověka, progresi onemocnění a stárnutí, řekl.

"Tyto chimérické přístupy by mohly být opravdu velmi užitečné pro pokrok v biomedicínském výzkumu nejen v nejranější fázi života, ale také v poslední fázi života." Uvedl, že studie publikovaná v časopise Cell splnila současné etické a právní pokyny. "V konečném důsledku tyto studie provádíme, abychom porozuměli lidskému zdraví a zlepšili ho," řekl.

Související obsah

Někteří vědci však vyjádřili obavy z experimentu a tvrdili, že zatímco embrya v tomto případě byla zničena po 20 dnech, jiní by se mohli pokusit pokračovat v práci. Vyzývají k veřejné diskusi o důsledcích vytvoření pololidských a polozvířecích chimér.

Dr. Anna Smajdorová, lektorka a výzkumná pracovnice biomedicínské etiky na Lékařské fakultě Univerzity východní Anglie, v komentáři k výzkumu uvedla, že představuje "významné etické a právní výzvy" a dodala: "Vědci, kteří stojí za tímto výzkumem, uvádějí, že tato chimérická embrya nabízejí nové příležitosti, protože 'nejsme schopni provádět určité typy experimentů na lidech'. Ale zda jsou tato embrya lidská nebo ne, je otázkou."

Profesor Julian Savulescu, ředitel Oxfordského centra pro praktickou etiku Uehiro a spoluředitel Wellcomeho centra pro etiku a humanitní vědy Oxfordské univerzity, řekl, že výzkum "otevírá Pandořinu skříňku lidsko-nelidským chimérám". "Tato embrya byla zničena po 20 dnech vývoje, ale je jen otázkou času, než budou úspěšně vyvinuty lidsko-zvířecí chiméry, možná jako zdroj orgánů pro člověka. To je jeden z dlouhodobých cílů tohoto výzkumu."

Sarah Norcrossová, ředitelka Progress Educational Trust, uvedla, že zatímco ve výzkumu embryí a kmenových buněk je dosaženo "podstatného pokroku", který by mohl přinést stejně podstatné výhody, "existuje jasná potřeba veřejné diskuse a diskuse o etických a regulačních výzvách".

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz