Domácí

Politici se chystají na zvyšování daní. Státní kasa potřebuje víc peněz

Začíná se mluvit o zvyšování daní. Schodek letošního státního rozpočtu totiž může dosáhnout rekordních 522 miliard korun a politické strany tak musí uvažovat o vyšším přísunu peněz do státní kasy. Po volbách se proto dají očekávat škrty i debaty o zvyšování daní. Piráti, které favorizují předvolební průzkumy, například uvažují o rušení daňových výjimek, nebo vyšším zdanění komerčních nemovitostí nebo těžby nerostných surovin.

Na výdajích šetřit, příjmy zvýšit. To se zdá jako nutnost pro nadcházející roky. Ve hře je zmrazení platů státních zaměstnanců, revize dávek, škrty v daňových výjimkách, ale i zvyšování daní.

"Pojďme konečně vytáhnou hlavu z písku a pojďme vyřešit daňové výjimky. My tam máme prostor asi 330 miliard. Každá daňová výjimka znamená, že určitá skupina lidí má výhodu na úkor toho zbytku,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


"Tahle vláda udělala velké záseky do toho rozpočtu a přenáší to na tu příští vládu,“ uvedl poslanec Lukáš Wagenknecht (Piráti)

Související obsah

Piráti uvažují o dani z nemovitostí u velkých firem, nebo dani z těžby nerostných surovin. Konkrétní podobu programu, a tedy i případných daňových změn, ale představí až v květnu. Podle ODS by měl stát především hledat úspory na výdajové stránce.


Hnutí SPD by zase škrtalo některé armádní investice nebo výdaje na neziskové organizace a zrevidovalo sociální dávky. "Suma sumárum už jenom tento balíček se pohybuje na hranici 200 miliard korun," řekl předseda SPD Tomio Okamura.


Komunisté by chtěli prosadit progresivní daň z příjmu. Jak by politické strany po volbách změnily daňový mix, budou postupně představovat v následujících týdnech.

Podle politiků je potřeba nastartovat ekonomiku a zvýšit daně:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

jh, TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

USA uvolní zákaz cestování občanům z EU a Velké Británie

Spojené státy americké uvolní od listopadu zákaz cestování do země občanům z Evropské unie a Velké Británie. Uvolnění se však bude týkat pouze plně očkovaných cestujících, informují Financial Times.

Píše se na Deník.cz