Domácí

Politici se chystají na zvyšování daní. Státní kasa potřebuje víc peněz

Začíná se mluvit o zvyšování daní. Schodek letošního státního rozpočtu totiž může dosáhnout rekordních 522 miliard korun a politické strany tak musí uvažovat o vyšším přísunu peněz do státní kasy. Po volbách se proto dají očekávat škrty i debaty o zvyšování daní. Piráti, které favorizují předvolební průzkumy, například uvažují o rušení daňových výjimek, nebo vyšším zdanění komerčních nemovitostí nebo těžby nerostných surovin.

Na výdajích šetřit, příjmy zvýšit. To se zdá jako nutnost pro nadcházející roky. Ve hře je zmrazení platů státních zaměstnanců, revize dávek, škrty v daňových výjimkách, ale i zvyšování daní.

"Pojďme konečně vytáhnou hlavu z písku a pojďme vyřešit daňové výjimky. My tam máme prostor asi 330 miliard. Každá daňová výjimka znamená, že určitá skupina lidí má výhodu na úkor toho zbytku,“ řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).


"Tahle vláda udělala velké záseky do toho rozpočtu a přenáší to na tu příští vládu,“ uvedl poslanec Lukáš Wagenknecht (Piráti)

Související obsah

Piráti uvažují o dani z nemovitostí u velkých firem, nebo dani z těžby nerostných surovin. Konkrétní podobu programu, a tedy i případných daňových změn, ale představí až v květnu. Podle ODS by měl stát především hledat úspory na výdajové stránce.


Hnutí SPD by zase škrtalo některé armádní investice nebo výdaje na neziskové organizace a zrevidovalo sociální dávky. "Suma sumárum už jenom tento balíček se pohybuje na hranici 200 miliard korun," řekl předseda SPD Tomio Okamura.


Komunisté by chtěli prosadit progresivní daň z příjmu. Jak by politické strany po volbách změnily daňový mix, budou postupně představovat v následujících týdnech.

Podle politiků je potřeba nastartovat ekonomiku a zvýšit daně:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

jh, TN LIVE
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Slovensko chce prodloužit lockdown do 16. prosince

Celoplošný lockdown pro všechny by měl na Slovensku pokračovat ještě do 16. prosince, navrhuje tamější ministerstvo zdravotnictví. V pondělí to bude schvalovat vláda, informoval portál TVnoviny.sk. Potom by se uzávěra týkala už jen nenaočkovaných. Pro lidi s vakcinací nebo pro ty, kteří prodělali covid-19, by se část obchodů a služeb otevřela. Od 25. prosince by se přidaly i hotely, restaurace mají zůstat zavřené.

Krátká zpráva

Rakousko má nového kancléře

Dosavadní ministr vnitra Karl Nehammer se v pondělí stal kancléřem Rakouska. V čele vlády nahradil Alexandera Schallenberga. Stal se tak třetím kancléřem za poslední dva měsíce. Schallenberg nahradil v této pozici 11. října Sebastiana Kurze. Ten skončil kvůli podezření z korupce. Poté, co Kurz z politiky odešel, rozhodl se rezignovat i Schallenberg.

Píše se na Deník.cz