Zahraničí

NASA vybrala pro přistání astronautů na Měsíci kosmickou loď od SpaceX

NASA vybrala pro přistání astronautů na Měsíci kosmickou loď od SpaceX
Zdroj: Profimedia

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) zaplatí společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska téměř tři miliardy dolarů (necelých 63 miliard Kč) za výrobu kosmické lodi, se kterou přistane lidská posádka po více než padesáti letech na Měsíci. Mohlo by se tak stát za tři roky.

NASA spolupracovala se třemi společnostmi a jejich plány na lunární modul financovala necelou miliardou dolarů, přičemž SpaceX dostala nejméně. Právě ona však zvítězila nad konkurenční Blue Origin miliardáře Jeffa Bezose a společností Dynetics, uvedla v pátek televize CNN.

Kosmická loď pro přistání na Měsíci by měla vycházet z Muskova Starshipu, kterou vyvíjí k cestě lidí na Mars. Testovací lety prototypu skončily sice explozemi, ale přesto jsou označované za úspěch, neboť SpaceX vyvíjí převratný způsob návratu lodi na Zemi včetně její použitelnosti pro další cesty do vesmíru.

Související obsah

Podmínkou NASA je, že SpaceX bude muset nejprve předvést přestání lodi na Měsíci bez posádky. Modul je určený k přepravě astronautů z vesmírné stanice na oběžné dráze Měsíce na povrch planety. Dopravu na vesmírnou stanici by měla zajistit obří raketa, kterou vyvíjí Boening. NASA plánuje, že astronauti by na Měsíci a jeho oběžné dráze měli pobývat dlouhodobě, na rozdíl od šesti misí Apollo před padesáti lety.

NASA slaví úspěch, sonda úspěšně přistála na Marsu. Podívejte se na reportáž TV Nova: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz