Zahraničí

60 let lidé létají do vesmíru. Gagarin před letem mluvil hlavně o jídle

V pondělí 12. dubna uplyne přesně 60 let od chvíle, co se Jurij Gagarin vydal jako první člověk do vesmíru. 12. duben se kvůli tomu slaví jako Mezinárodní den kosmonautiky.

Rusové jsou na letce Jurije Gagarina, prvního člověka ve vesmíru, patřičně pyšní. Pojmenovali po něm třeba město, které do roku 1968 neslo název Gžatsk.

Gagarin vzlétl v kosmické lodi Vostok 1 do vesmíru 12. dubna 1961. Obletěl Zemi a po 108 minutách přistál. Toto datum se zapsalo do moderních dějin celého světa. Po návratu z letu do vesmíru se stal hrdinou Sovětského svazu a světovou celebritou.

V roce 2011 k 50. výročí letu zveřejnili Rusové slova, která Gagarin pronesl před svým významným letem. Záznamy pochází ze čtyř zdrojů, většina je ale z nahrávek palubního magnetofonu. Další jsou ze tří radiostanic, které zajišťovaly komunikaci mezi Gagrinovou lodí Vostok a Zemí.

Související obsah

Gagarin a Sergej Koroljov, hlavní inženýr Vostoku, před letem kontrolovali spojení, Koroljov mimo jiné pilotovi vysvětloval, kde najde jídlo.

"Máš tam oběd, večeři i snídani. Salám, dokonce i zavařenina k čaji. Šedesát tři kusů, budeš tlustý. Dnes přiletíš, hned všechno sněz," radí mu konstruktér. Gagrin má dobrou náladu a vtipkuje: "Nejpodstatnější je, že tam je salámek, aby se dala samohonka (rusky pálenka) zajídat."

V průběhu příprav na start si Gagarin také hvízdal a prozpěvoval. Poslední písničkou, kterou si dvě minuty před odletem notoval, byla tematická: "Leťte, holoubci, leťte."

Související obsah

Mezi odtajněnými materiály se ocitl i pilotův dopis na rozloučenou, který dva dny před startem připravil pro případ, že havaruje a zemře. Přesvědčuje v něm manželku, aby se "nesoužila žalem."

"Život je přece život a nikdo nemá zaručeno, že ho zítra nepřejede auto. Technice věřím úplně. Neměla by selhat. Ale stává se přece, že člověk spadne i na rovném místě a zlomí si krk. I tady se může něco stát, byť tomu nevěřím," napsal Gagarin.

Gagarinova manželka Valentina si tento dopis přečetla až po smrti svého muže 27. března 1968.

Nová kosmická loď by měla vyzkoušet let na hranici vesmíru. Podívejte se na ni:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz