Domácí

Expremiér Bohuslav Sobotka: Rusko chtělo destabilizovat naši vládu

Expremiér Bohuslav Sobotka: Rusko chtělo destabilizovat naši vládu
Zdroj: TN.cz/Jakub Deml

Bývalý premiér Bohuslav Sobotka byl ve funkci v době výbuchu ve Vrběticích, za kterým podle zjištění českých bezpečnostních složek stály ruské tajné služby. Expremiér označil výbuch za teroristický útok Ruska.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v sobotu večer oznámil, že existuje důvodné podezření, že Moskva stála za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014. Česko po tomto zjištění vyhostí 18 ruských diplomatů, které tajná služba označila za pracovníky kremelské kontrarozvědky.


V době výbuchu byl premiérem Bohuslav Sobotka, který jej označil za teroristický útok. Při výbuchu zemřeli dva lidé a další stovky museli záchranáři evakuovat. "Proč by se Rusko dopouštělo státního terorismu na území České republiky? Podle mého názoru s tím cílem destabilizovat situaci, protože Rusům naše vláda nevyhovovala," řekl Sobotka v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Související obsah

Podle portálu se GRU měla zaměřit na vrbětické sklady, protože tamní munici měli Američané dodat povstalcům v Sýrii. Rusko se ve válce angažovalo na straně syrského prezidenta Bašára Asada.


"Musím konstatovat, že existuje důvodné podezření o zapojení ruských důstojníků do výbuchu muničních skladů v areálu Vrbětice v roce 2014. Došlo k obrovským škodám a narušení života místních obyvatel, ale především tam zahynuli dva naši spoluobčané," řekl premiér Andrej Babiš v sobotu večer na tiskové konferenci.


Ministr Jan Hamáček (ČSSD) podle svých slov už instruoval české velvyslance při EU i NATO, aby informovali spojence o kauze Vrbětice.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz