Koronavirus

Prázdná prostřední sedačka v letadle snižuje riziko nákazy. Šance klesne o třetinu

Prázdná prostřední sedačka v letadle snižuje riziko nákazy. Šance klesne o třetinu
Ilustrační obrázek | Zdroj: Profimedia

Neobsazené prostřední sedadlo v letadle může snížit riziko nákazy koronavirem u cestujících. Z nejnovější studie vyplývá, že pokud sedačka uprostřed zůstane prázdná, až o třetinu se sníží šance, že se lidé infikují.

Z výsledků nové studie, na které se podíleli odborníci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve spolupráci s Kansaskou státní univerzitou, vyplývá překvapivé zjištění. "Výzkum naznačuje, že riziko infekce SARS-CoV-2 se zvyšuje na základě menší vzdálenosti mezi sedadly,“ uvádí studie vedená Wattsem Dietrichem z CDC.


Odborníci simulovali přenos viru v letadle. Během zkoumání zjistili, že pokud je nakažený pasažér od toho zdravého oddělený jedním volným místem, riziko nákazy se závratně snižuje. Na základě pokusů se riziko zmenšilo o 23 až 57 %.

Související obsah


Je tedy patrné, že pokud zůstane prostřední sedadlo v letadle, kde se nachází jeden až tři infikovaní, prázdné, riziko nákazy bude nižší o 35 až 39 %.


Experti se ve studii zaměřili pouze na to, jak virus může cestující zasáhnout, nikoliv na riziko přenosu nákazy. To by mělo být u naočkovaných lidí poměrně malé. Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí však doporučuje, aby lidé nelétali, dokud nebudou naočkovaní.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Letuška vykázala rodinu z letadla kvůli holčičce bez roušky. Podívejte se na záběry:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz