Domácí

Očekávám další vlnu vyhošťování ruských zpravodajců, řekl Hamáček

Ministr Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí s ministry zahraničí Evropské unie projednával kauzu Vrbětice. Dá se očekával vlna vyhošťování ruských zpravodajců z dalších zemí, uvedl. Češi se z Ruska vrátí zřejmě v pondělí v noci.

Setkání ministrů zahraničí členských zemí Evropské unie začalo v pondělí dopoledne, za Českou republiku se jej zúčastnil ministr vnitra Jan Hamáček. Ten je po odvolání Tomáše Petříčka do jmenování nového ministra pověřen řízením ministerstva zahraničí.

Hlavním tématem bylo podání informací a projednání údajného zavinění výbuchu v muničním skladu ve Vrběticích ruskými tajnými agenty.

"Reakce Ruské federace je silnější, než jsme očekávali. Česká republika nic neprovedla, stali jsme se obětí ruských operací. Rusové možná tou razancí reakce dávají najevo, jak moc jim vadí, že české bezpečnostní síly rozbily obě rezidentury SVR a GRU," prohlásil Hamáček na brífinku.

Související obsah

Hamáček také uvedl, že Česká republika dělá vše pro bezpečný návrat českých občanů zpět. Do Moskvy poletí vládní speciál. "Věřím, že vše proběhne důstojně, že se neobjeví nějaká překvapení z ruské strany. My žádná nechystáme. Setkám se s předsedou vlády a budeme diskutovat o tom, zda a kdy je třeba přijmout další kroky české strany. Mám pro premiéra návrh dalšího postupu," dodal.

Vyhoštění podle Hamáčka zřejmě čeká zpravodajce v dalších zemích EU a spojenců Česka. "Dá se asi očekávat, že bude probíhat další vlna vyhošťování ruských zpravodajců, která ne vždy musí souviset s jejich operacemi na našem území, ale na území Evropské unie nebo jiného našeho spojence," řekl Hamáček.

Čeští pracovníci ambasády v Rusku se podle Hamáčka vrátí zřejmě v pondělí v noci, vyhoštění ruského velvyslance nepovažuje za dobrý nápad.


Rada pro zahraniční věci (FAC) EU má na starosti zahraniční a bezpečností politiku Evropské unie. Kromě ministrů zahraničí se zasedání podle tematické náplně mohou účastnit také ministři obrany, pro místní rozvoj a obchodu.

 Záznam tiskové konference ministra vnitra Jana Hamáčka o odvetném kroku Ruska: 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz