Zahraničí

Helikoptéra Ingenuity má za sebou první úspěšný let na Marsu

Minihelikoptéra Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Ingenuity poprvé v pondělí vzlétla z povrchu Marsu. Jedná se o vůbec první takový pokus na cizí planetě. Potvrzení, že se let zdařil, dorazil na Zem se zpožděním.

Mini vrtulník Ingenuity měl v pondělí za úkol uskutečnit svůj první let. Vše dopadlo podle představ a let se vydařil. Vrtulník letos v únoru přistál na povrchu Rudé planety spolu s vozítkem Perseverance.

Úspěšný let otevřel dveře budoucímu vývoji dalších strojů. Ty by mohly v budoucnu podrobněji zkoumat planety a pokročit k vývoji přepravy materiálu nebo lidí na cizích planetách. Perseverance a Ingenuity jsou součástí Mise Mars 2020.

Související obsah

První půlminutový test letu měl zvládnout hlavně jediné, a to dostat helikoptéru do vzduchu a následně s ní přistát. Kamera, která je součástí helikoptéry pomohla navigátorům udržet Ingenuity stabilní. Rover Perseverance celý vzlet zdokumentoval.

Jak let vypadal a jakou to způsobilo reakci v týmu NASA, na to se podívejte v reportáži TV Nova:

Úspěšný let budou následovat hned dva další. Ty budou mít za úkol otestovat možnosti helikoptéry. NASA se pokusí zjistit, zda Ingenuity zvládne uletět vzdálenost 50 metrů a vrátit se zpátky. Poté vzdálenost opět prodlouží.

V oblasti kráteru Jezero, kde Mise Mars 2020 probíhá, jsou extrémně mrazivé noci. Teplota během nich dosahuje až -90 stupňů Celsia. Úspěšné přežití těchto nocí bylo jedním z prvních milníků helikoptéry. První noc Ingenuity úspěšně zvládla na začátku dubna. Do té doby byla helikoptéra součástí roveru Perseverance, ze kterého čerpal veškerou energii.

Související obsah

NASA dokončí Misi Mars 2020 opět roverem Perseverance. Ten po dokončení letů bude pokračovat dál sám. Zamíří ke kráteru Jezero, kde bude zkoumat sedimenty a chemické stopy možných pradávných organismů.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Anna Křenková, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Zástupci Finska a Švédska podali přihlášky do NATO

Švédský velvyslanec u NATO Axel Wernhoff a jeho finský protějšek Klaus Korhonen ve středu krátce po osmé hodině ráno předali v centrále Severoatlantické aliance přihlášky svých zemí do NATO, informovala švédská stanice SVT. Ty předtím podepsali ministři zahraničí obou zemí. Schválit je nyní musí všech 30 členů. Turecko už dříve avizovalo, že bude proti.

Krátká zpráva

Kanada plánuje zakázat Putinovi a dalším členům ruské vlády vstup do země

Kanadský senát v úterý navrhl změnu zákona o přistěhovalectví a ochraně uprchlíků (IRPA), který by umožnil zakázat vstup všem osobám podléhajícím kanadským sankcím i jejich rodinným příslušníkům. "Zákaz vstupu blízkých spolupracovníků a klíčových stoupenců Putinova režimu, včetně těch, kteří jsou zodpovědní za tuto nevyprovokovanou agresi, je jedním z mnoha způsobů, jak činíme Rusko odpovědným za jeho zločiny," uvedl podle Reuters v prohlášení kanadský ministr veřejné bezpečnosti Marco Mendicino.

Píše se na Deník.cz