Domácí

Ptačí chřipka se stále šíří. Hasiči musí utratit asi 14 tisíc kachen

Ptačí chřipka se stále šíří. Hasiči musí utratit asi 14 tisíc kachen
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Veterináři v Královéhradeckém kraji objevili další dvě nová ohniska ptačí chřipky. Nákaza pronikla do dvou chovů kachen v Novém Městě a v Klamoši. Tamní hasiči tak budou muset utratit celkem asi 14 tisíc ptáků.

Jen v letošním roce se jedná o 35. a 36. ohnisko ptačí chřipky v České republice. Nákaza se potvrdila na dvou farmách firmy Perena, které jsou od sebe vzdálené přibližně 2,5 kilometru. "Prokázal se další výskyt ptačí chřipky v Královéhradeckém kraji, jde o chovy kachen v obcích Nové město a Klamoš,“ informovali na twiteru tamní hasiči.


Právě ti mají také na starost likvidaci. Utratit musí asi 14 tisíc kachen. "S likvidací chovů začínáme s veterináři ve středu. Bude to už náš osmý a devátý zásah do ohnisek ptačí chřipky za poslední měsíc,“ doplnili hasiči.

Související obsah


Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) kolem ohnisek nákazy vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a rovněž pásmo dozoru o poloměru 10 kilometrů. Zároveň v těchto lokalitách vyhlásí mimořádná opatření. Chovatelé musí například zabezpečit to, aby se jejich drůbež nedostala do kontaktu s jiným volně žijícím ptactvem.


Veterináři už dříve informovali, že právě u chovů firmy Perena byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti nebo se dokonce nedodržovala. "V současné době stále probíhá u chovatele intenzivní epizootologické šetření, pro které byl na SVS ustanoven zvláštní tým odborníků na nákazy zvířat a biologickou bezpečnost,“ doplnil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.


Od začátku roku veterináři zaznamenali desítky ohnisek ptačí chřipky napříč celou Českou republikou. Zpravidla se jedná o malochovy, nemoc však zasáhla také velký chov slepic například v Kosičkách na Královéhradecku. Preventivně tam museli veterináři utratit všechna zvířata, tedy okolo 170 tisíc kusů drůbeže.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Ptačí chřipkou se nakazilo přes 300 tisíc ptáků. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz