Domácí

Ptačí chřipka se stále šíří. Hasiči musí utratit asi 14 tisíc kachen

Ptačí chřipka se stále šíří. Hasiči musí utratit asi 14 tisíc kachen
Zdroj: HZS Královéhradeckého kraje

Veterináři v Královéhradeckém kraji objevili další dvě nová ohniska ptačí chřipky. Nákaza pronikla do dvou chovů kachen v Novém Městě a v Klamoši. Tamní hasiči tak budou muset utratit celkem asi 14 tisíc ptáků.

Jen v letošním roce se jedná o 35. a 36. ohnisko ptačí chřipky v České republice. Nákaza se potvrdila na dvou farmách firmy Perena, které jsou od sebe vzdálené přibližně 2,5 kilometru. "Prokázal se další výskyt ptačí chřipky v Královéhradeckém kraji, jde o chovy kachen v obcích Nové město a Klamoš,“ informovali na twiteru tamní hasiči.


Právě ti mají také na starost likvidaci. Utratit musí asi 14 tisíc kachen. "S likvidací chovů začínáme s veterináři ve středu. Bude to už náš osmý a devátý zásah do ohnisek ptačí chřipky za poslední měsíc,“ doplnili hasiči.

Související obsah


Pracovníci Státní veterinární správy (SVS) kolem ohnisek nákazy vymezí tříkilometrové ochranné pásmo a rovněž pásmo dozoru o poloměru 10 kilometrů. Zároveň v těchto lokalitách vyhlásí mimořádná opatření. Chovatelé musí například zabezpečit to, aby se jejich drůbež nedostala do kontaktu s jiným volně žijícím ptactvem.


Veterináři už dříve informovali, že právě u chovů firmy Perena byla špatně nastavena pravidla biologické bezpečnosti nebo se dokonce nedodržovala. "V současné době stále probíhá u chovatele intenzivní epizootologické šetření, pro které byl na SVS ustanoven zvláštní tým odborníků na nákazy zvířat a biologickou bezpečnost,“ doplnil mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček.


Od začátku roku veterináři zaznamenali desítky ohnisek ptačí chřipky napříč celou Českou republikou. Zpravidla se jedná o malochovy, nemoc však zasáhla také velký chov slepic například v Kosičkách na Královéhradecku. Preventivně tam museli veterináři utratit všechna zvířata, tedy okolo 170 tisíc kusů drůbeže.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Ptačí chřipkou se nakazilo přes 300 tisíc ptáků. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Novým brněnským biskupem se stal Pavel Konzbul

Papež František ve čtvrtek jmenoval nového brněnského biskupa. Tím se stal dosavadní pomocný biskup Pavel Konzbul. Informovalo o tom brněnské biskupství na svém webu. Nahradí tak Vojtěcha Cikrleho, který byl ve funkci od roku 1990.

Krátká zpráva

Bývalý rektor Zima bude kandidovat na prezidenta

Exrektor Univerzity Karlovy a profesor Tomáš Zima se rozhodl, že bude kandidovat na post prezidenta republiky. Potvrdil to redakci TN.cz. "Rozhodl jsem se tak proto, že celý život pomáhám lidem jako lékař, učím studenty a kolegy a vedl jsem také velké instituce. Rád bych, aby naše země byla spokojená, bezpečná a bez extrémů," řekl Zima.

Píše se na Deník.cz