Domácí

Praktická část maturit je tu! Studenti museli sbírat zkušenosti na brigádách

Vláda díky příznivé situaci rozvolní od příštího pondělka některá opatření ve školách. Obnoví se praktická výuka v posledních ročnících vysokých škol a na středních školách. Na těch právě v pondělí začala praktická část maturit. Studenti tak zasedli k obráběcím strojům či pilám a právem byli nervózní. Praktické předměty se totiž kvůli pandemii nevyučovaly celý rok, takže někteří maturanti sbírali zkušenosti třeba na brigádách.

Ne každý má doma soustruh za půl milionu korun a někdo k tomu ještě bydlí v paneláku. "Bojím se toho, že to zkazím," popsal maturant William Lang.

Uříznout, vyvrtat, opatřit kov vnitřním i vnějším závitem. To byl úkol pro některé studenty, kterým covid zavřel na rok školní dílny.

U některých praktických maturit projde ten, kdo z ocelové kulatiny udělá určitý výrobek. Těm nejrychlejším to trvá tři hodiny. Někteří tak sbírali zkušenosti na brigádách.

V Třemošnici na Chrudimsku se za 17 let učí ve škole teprve druhá truhlářka. Původně chtěla dělat cukroví, což by se doma v téhle době procvičovalo rozhodně lépe. Úkolem letošního ročníku bylo za tři dny vyrobit lehátko.

A snadný rok neměli ani ti, kteří skládají praktické zkoušky na počítači, byť se mohli připravovat dálkově. "Někteří studenti nemají tak technické vybavení doma, aby si mohli procvičovat program," vysvětlil učitel odborného výcviku Lukáš Vydra.

Související obsah

V Rybitví zase skládají maturitu projektanti, kteří měli za úkol namalovat dům. Učitelé tvrdí, že musejí být přísní jako obvykle. "Můžeme být tolerantní, jak chceme, pokud zjistíme, že nesedí statika, tak bohužel," sdělila zástupkyně ředitele Střední průmyslové školy stavební Pardubice Monika Tompos.

Poslední měsíc bylo možné využít alespoň konzultace. Vždy ale jeden učitel a jeden žák.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz