Domácí

E-maily zaplavily dezinformace o Vrběticích! Údajně za nimi stojí Rusko

E-maily zaplavily dezinformace o Vrběticích! Údajně za nimi stojí Rusko
Ilustrační obrázek | Zdroj: Getty Images

Řetězové zprávy zavalily e-mailové schránky Čechů. Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH) upozorňuje, že podobnou strategii volí Rusko pokaždé, když dojde k významné události. E-maily mají lidi vyděsit a dezinformovat. Posledním podobným případem je kauza Vrbětice.

V návaznosti na kauzu Vrbětice zaplnila e-mailové schránky řada řetězových emailů. Podle CTHH jde o taktiku, která spočívá v popírání, relativizování, strašení a vyhrocování napětí.

Hlavním cílem dezinformátorů je zahltit informační prostor myšlenkami, které jsou naprostým opakem pravdy a uživatele záměrně dezinformovat. Jde o nejčastější způsob, jakým se ruské zpravodajské služby zapojují do šíření informací.

Související obsah


Mezi nepravými řetězovými e-maily jsou zprávy, které zcela vyvrací situaci. Uvádí, že se událost nestala tak, jak bylo popsáno v médiích a jako argument využívají to, že se k výbuchu skladu ve Vrběticích Česko vyjadřuje až sedm let po události. E-maily nezapomínají ani na zmínku, že Rusko nemá jediný důvod poškodit česko-ruské vztahy.


Další e-maily zpochybňují českou vládu a upozorňují, že všechny informace ohledně tragédie jsou jen součástí tahů Spojených států amerických, Evropské unie nebo Severoatlantické aliance (NATO). Sérii nepravých řetězových zpráv završuje i strašení. E-maily hrozí lidem odvetou ze strany Ruska, která by měla být pro Českou republiku ekonomicky bolestivá.


Podobnou strategii šíření dezinformací zvolilo Rusko už několikrát v minulosti. Stalo se tak například v souvislosti s okupací Krymu, odstranění sochy maršála Koněva v Praze nebo při sestřelení letu MH17 nad Ukrajinou v roce 2014.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
 

Nic neprovedli, řekl ministr po příletu diplomatů. Vláda bude řešit, co dál. Na video se podívejte zde:

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz