Domácí

Čechům přestává chutnat pivo, spotřeba je nejnižší za 60 let!

Čechům přestává chutnat pivo, spotřeba je nejnižší za 60 let!
Zdroj: TV Nova

Spotřeba piva v České republice loni klesla na nejnižší hodnotu od 60. let minulého století. Hospody jsou zavřené a domácí popíjení Čechy zřejmě neláká.

Jen 135 litrů na hlavu, tak vypadala loni spotřeba piva v České republice. Přitom ještě v předcházejících letech se českému pivovarnictví dařilo velmi dobře. Rok 2019 byl s produkcí 21,6 miliony hektolitrů rekordní. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnil Český svaz pivovarů a sladoven.

"Jako pivovarníci sledujeme údaje už od roku 1950. Já osobně mám hodně bohaté zkušenosti, ale takovou situaci jsem ještě nezažil. Nepamatuji, že by na tom kdy hospody a restaurace byly tak špatně. Krize se promítá do obchodních ztrát, ale i osudů celé řady lidí, kteří pivovarnickou tradici jako národní poklad střeží,“ říká František Šámal, předseda Českého svazu pivovarů a sladoven (ČSPS).

Kvůli vládním nařízením jsou omezené hospody a restaurace, do prodejů se ale také zřejmě promítly zákazy pití alkoholu na veřejnosti, rušení sportovních a kulturních akcí, a také to, že do Česka přijelo výrazně méně turistů. To během loňska zlomilo vaz asi pěti stovkám hospod, které své dveře musely zavřít nadobro. Další je pravděpodobně budou následovat i letos.

Související obsah

Obrovské ztráty pivovarů přitom prodej baleného piva v obchodech nedokáže vykompenzovat. Poměr prodeje piva dodávaného do restaurací a do obchodů za minulý rok činil 26:74. Podle výkonné ředitelky ČSPS Martiny Ferencové by mohlo pomoci co nejrychlejší otevření zahrádek.

"Lidé se potřebují setkávat. Navíc epidemiologická situace se zlepšuje a s příchodem jarního počasí bude sdružování lidí narůstat na intenzitě. Otevření zahrádek za přísných hygienických podmínek je rozhodně s ohledem na zdraví obyvatel lepší, než nekontrolovatelné, živelné shromažďování,“ komentuje Ferencová.

Koronavirus má samozřejmě dopad i na export piva. V loňském roce poprvé po 9 letech jeho zahraniční vývoz poklesl. V loňském roce se do zahraničí vyvezlo 5 milionů hektolitrů piva a to je o 381 tisíc hektolitrů méně než v roce předchozím.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Dálnici D10 zablokovala hromadná nehoda, jedna žena skončila v nemocnici

Dálnice D10 byla na 58. kilometru ve směru na Turnov uzavřena. Policisté na místě vyšetřovali řetězovou dopravní nehodu šesti aut, která začala srážkou se zvěří. "Při nehodě byla zraněna jedna žena. Dálnice bude minimálně na 2 hodiny uzavřena," informovala policie na twitteru ve 21 hodin. Po 23. hodině se podařilo havarovaná vozidla částečně odklidit a komunikace byla opět průjezdná.

Píše se na Deník.cz