Domácí

Kvůli vyřazení Rosatomu se dostavba Dukovan prodraží, varují odborníci

Vyřazení ruského Rosatomu z tendru na dostavbu jaderné elektrárny v Dukovanech podle ekonomů projekt výrazně prodraží. Menší konkurence mezi uchazeči může navýšit cenu na částku přes 200 miliard korun. Ve hře o dostavbu Dukovan zůstávají Američané, Jihokorejci a Francouzi. U oslovených odborníků se objevují i názory, že bez Rosatomu se dostavba nezvládne.

Podle Rosatomu jsme si jeho vyloučením z veřejné soutěže uškodili. Ruský návrh na výstavbu Dukovan totiž sliboval zapojení stovkám českých a evropských firem, a to v řádu desítek miliard korun. "Rosatom byl vždy stoupencem poctivé tržní soutěže, která zákazníkovi zaručuje nejlepší technologické návrhy za nejpřitažlivější cenu," reagovala společnost.

"Nemusíme se bát, že bychom to bez nich nezvládli. Naopak ve světě je spousta společností, které dokáží dodat samostatně jaderný reaktor," sdělil pracovník Katedry jaderných reaktorů ČVUT Ondřej Novák.

"Uvědomme si, že dalším účastníkem je společnost Westinghouse, ta už realizovala ve světě více jak 100 jaderných bloků," uvedl zástupce vedoucího Katedry jaderných reaktorů ČVUT Jan Frýbort.

Objevují se názory, že například francouzský nebo jihokorejský dodavatel může mít problémy s dodáním reaktoru o síle 1200 megawattů. Ti běžně vyrábí reaktory o vyšším výkonu, jenže pro takové by v Dukovanech nebyl dostatek chladicí kapaliny. Technologii by tak Francouzi anebo Jihokorejci museli upravit.

Související obsah

"Všichni z těch potenciálních uchazečů mají projekty, které proběhly dobře. A mají své neúspěchy. Nevidím tam žádnou hvězdu, jež by nám donesla klíč od jaderné elektrárny na zlatém podnose. Ať si vybereme kohokoliv, tak to bude kupa problémů," myslí si šéfka Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Podle odhadů expertů výstavba jaderného bloku v Dukovanech může trvat ještě víc než deset let. Někteří odborníci se ale obávají, že bez Rosatomu se dostavba jaderné elektrárny nezvládne.

Názor experta na energetiku Michala Šnobra si poslechněte zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

klma, tn.cz / TV Nova

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz