Domácí

Hamáček si předvolal ruského velvyslance. Žádá o solidaritu spojence

Premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v úterý přinesli nové informace k diplomatické roztržce s Ruskem. Oba uvedli, že je ruská reakce nepřijatelná a že vyhoštění českých diplomatů vede k paralýze velvyslanectví v Moskvě.

Premiér přišel v úterý do Poslanecké sněmovny, aby poslance informoval o vyšetřování výbuchu ve Vrběticích. Předtím vystoupil na tiskové konferenci, na které oznámil, že reakce Moskvy je nepřijatelná, Česká republika neudělala nic špatného a na výsledky vyšetřování musela reagovat.

"My samozřejmě budeme reagovat na tu situaci, která paralyzuje naše velvyslanectví v Moskvě," sdělil Babiš.

Hamáček následně informoval, že čeští velvyslanci dostali instrukce, aby se obrátili na spojenecké země a požádali o další projevy solidarity a předvolání ruských velvyslanců. Česká strana žádá společný postup spojeneckých zemí.

Související obsah

Zároveň oznámil, že si na středu předvolal ruského velvyslance, aby mu sdělil protest české strany proti postupu Moskvy a obeznámil ho s reakcí České republiky. Dále ale postup komentovat nechtěl.

Z Moskvy muselo v pondělí odletět 20 pracovníků velvyslanectví. Moskva je vyhostila poté, co Česká republika vyhostila 18 lidí. Podle Hamáčka jsou české bezpečnostní složky schopny u všech dokázat, že se jedná o agenty tajných služeb. Rusové ale mají v Praze mnohem více diplomatů, než mají Češi v Moskvě.

TN.cz

K tématu Domácí

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz