Domácí

Sněmovna prodloužila "izolačku", poslanci zřídili komisi k vyšetření Bečvy

Sněmovna prodloužila "izolačku", poslanci zřídili komisi k vyšetření Bečvy
Zdroj: TV Nova

Poslanecká sněmovna ve středu od devíti hodin jednala o navýšení dovolené ze čtyř na pět týdnů. Bod ale poslanci odložili. Od 14:30 jednání pokračovalo, poslanci velmi rychle schválili prodloužení mimořádného příspěvku pro lidi v karanténě, následně začali řešit znečištění Bečvy.

Sněmovna od 14:30 pokračuje v 98. schůzi, poslanci začali projednávat mimořádný příspěvek zaměstnancům v karanténě. Prodloužení programu, o kterém ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) hovoří jako o izolačce, schválili.

"Má to smysl! A pokud začneme opatrně rozvolňovat, karantény a izolace budou důležité ještě víc. Právě Izolačka k tomu lidi motivuje, takže její prodloužení do konce června je logický krok! Návrh dnes zrychleně projednala Sněmovna a jdeme dál," reagovala ministryně Maláčová na sociálních sítích.

Izolačka je příspěvek až 370 korun za den k nemocenské pro lidi, kteřé musí být kvůli onemocnění covid-19 v karanténě.

Následně se Sněmovna začala zabývat zřízením vyšetřovací komise kvůli znečištění Bečvy, poslanci zřízení komise schválili.

Poslanci se následně zabývali novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění a dalšími body, jednání bylo před šestou hodinou přerušeno do čtvrtečního rána.

Na programu jednání Poslanecké sněmovny byla ve středu dopoledne opět novela zákoníku práce. Podle té by mělo na pět týdnů dovolené dosáhnout více zaměstnanců. O novele zákona jednali poslanci už v březnu. Shodu ale nenašli. Také středeční jednání skončilo bez výsledku, poslanci jej přerušili.

Související obsah

Komunisté pro navýšení dovolené argumentují tím, že 80 procent všech zaměstnanců už stejně tuto dovolenou má. Návrh podporuje i ministerstvo práce a sociálních věcí v čele s Janou Maláčovou (ČSSD). Podle některých opozičních stran ale není v této těžké době projednávání zákona na místě. Pro krizí zasažené podniky by navíc delší dovolená představovala vyšší finanční náklady.

  

Mezi další návrhy, které se týkají novely zákoníku práce, patří zkrácení pracovní doby. To navrhla sociální demokracie (ČSSD), ve Sněmovně zatím ale nezískala souhlasné stanovisko. Podle ministryně práce Jany Maláčové není důvod, aby Češi pracovali déle, než je nutné.

Poslanci měli hlasovat o pěti týdnech dovolené: Zda návrh prošel zjišťovala reportérka TV Nova Háta Sassmannová:

  

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.
 

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz