Domácí

Ministr zahraničí se sejde s ruským velvyslancem kvůli vyhoštěným diplomatům

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) se ve středu navečer sešel s ruským velvyslancem, aby mu přednesl protest České republiky proti vyhoštění diplomatů a seznámil ho s dalším postupem. Požaduje, aby se mohli čeští diplomaté rychle vrátit do Moskvy, jinak rozhodne o vyhoštění dalších pracovníků ruské ambasády v Praze. Ruské ministerstvo zahraničí již reagovalo, že ultimáta jsou pro komunikaci s Ruskem nepřijatelná.

Nově jmenovaný ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek shrnul výsledek jednání s ruským velvyslancem Alexandrem Zmejevskim na krátké tiskové konferenci.

Uvedl, že vznesl protest proti postupu Ruska. Oznámil, že Česko požaduje umožnění návratu českých diplomatů a pracovníků ambasády do Moskvy do tohoto čtvrtka 12:00, jinak rozhodne o snížení stavu pracovníků ruské ambasády, který by se měl srovnat se stavem naší ambasády v Moskvě.

Na české ultimátum zareagovalo ruské ministerstvo zahraničních věcí, mluvčí Zacharová vyzvala k opuštění ultimáta, takovýto tón komunikace s Ruskem je podle ní nepřijaltený. Ve čtvrtek bude rozhovor pokračovat s českým velvyslancem na ruském ministerstvu zahraničí.

Na postupu Česka se ministr zahraničí shodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a také prezidentem Milošem Zemanem. Kulhánek ještě před schůzkou hovořil se šéfem NATO Jensem Stoltenbergem, kterému poděkoval za podporu ve složitých časech.

Část opozice již krok nového ministra ocenila. "Nastavit proporcionalitu v počtech diplomatů, vyčistit od těch, co fakt diplomaté nejsou a restartovat vztahy! Postup, který představil nový ministr zahraničních věcí, mi přijde v této situaci správný," reagoval předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

"Jsem rád, že vláda po dnech váhání a ustupování pochopila, že v jednání s Ruskem je potřeba postupovat jako suverénní stát. Snížení počtu ruských diplomatů je správný krok," myslí si předseda ODS Petr Fiala.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš krok ministra nepochválil. "Mrzí mne, že nový ministr zahraničních věcí propásl možnost přímým krokem vyřešit otázku nerovnoměrného počtu diplomatů mezi Českou republikou a Ruskou Federací. Diplomacie je především o jasných, sebevědomých a srozumitelných krocích. Zítra je úkolem české diplomacie získat podporu spojenců v NATO," zveřejnil na sociálních sítích.

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), který dočasně zastával funkci ministra zahraničí, už dříve odmítl postup České republiky komentovat před tím, než s českou reakcí seznámí ruského velvyslance.

Diplomatická bouře se rozhořela po zveřejnění informací o tom, že do výbuchu munice ve Vrběticích v roce 2014 mělo být zapojeno Rusko a jeho tajní agenti.

Česká diplomacie rozhodla o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, na to ruská strana zareagovala vyhoštěním 20 českých diplomatů a zaměstnanců velvyslanectví, čímž ho prakticky paralyzovala.

Celou tiskovou konferenci Jakuba Kulhánka si poslechněte zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Krátká zpráva

Policie zatkla bývalého lídra katalánských separatistů Carlese Puigdemonta

Italská policie zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Zítra soud rozhodne, jestli ho vydá Španělsku, nebo propustí. Ve Španělsku čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Krátká zpráva

Chlapec v Nizozemsku vyhrál soud, může se očkovat proti covidu

Dvanáctiletý chlapec se v Nizozemsku obrátil na soud, protože mu otec zakázal očkování proti covidu-19. Kluk o vakcínu moc stál, aby se mohl vídat s nemocnou babičkou a neohrozil ji. V zemi je možné očkování od 12 let se souhlasem obou rodičů. Soudce se přiklonil na stranu chlapce, jehož rodiče jsou rozvedení.

Píše se na Deník.cz