Zahraničí

Napětí na ukrajinských hranicích roste. Ruských vojáků je tam stále víc

Na rusko-ukrajinských hranicích se stupňuje napětí. Rusko v oblasti dále hromadí vojska. Ukrajina a její západní spojenci se obávají vojenských kroků. Podle posledních zjištění je v oblasti více ruských vojáků a vojenské techniky, než se v posledních týdnech odhadovalo.

Stíhačky a helikoptéry, tanky, obrněná vozidla, průzkumné drony i vojenské nemocnice. Satelitní záběry, se kterými přišel americký deník Wall Street Journal, ukazují obrovské množství ruské vojenské techniky v oblasti, kde ještě na konci března nebyla.

"Během týdne očekáváme, že budou mít u hranic přes 120 000 mužů. A to ještě zdaleka nemusí být konečné číslo. Znepokojují nás i výsadkáři na Krymu, balistické střely a další válečné nástroje," svěřil se ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Ukrajina vyzývá své spojence k uvalení dalších sankcí na Rusko. Před tím Západ ale důrazně varoval ruský prezident. "Se všemi chceme udržovat dobré vztahy a nechceme pálit mosty. Ale když bude někdo naše dobré úmysly zaměňovat za slabost, Rusko odpoví rychle a tvrdě," nechal se slyšet Vladimir Putin.

"Ukrajina zná všechny možné scénáře a víme co dělat, pokud nastanou. Nebojíme se. Máme ohromně silnou armádu," uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Související obsah

Rusko obviňuje Kyjev a NATO z přípravy vojenských akcí a vyjadřuje obavy nad možnými násilnostmi v ukrajinském Donbasu. Část oblasti kontrolují proruští separatisté - a to už od roku 2014, kdy Rusko Krym anektovalo. Příměří mezi separatisty a ukrajinskou armádou platí od července minulého roku, obě strany se ale v posledních týdnech obviňují z jeho porušování.

"Jsou aktivnější, takové ostřelování tu nebylo od uzavření příměří. Teď po nás střílí i z kulometů," popsal situaci jeden z ukrajinských vojáků. Podle tamějších úřadů už stál konflikt v Donbasu životy nejméně čtrnácti tisíc lidí.

klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Bitcoin zažil strmý pád, cena měny klesla o 70 tisíc korun

Cena digitální měny bitcoin zažila v pátek strmý pád. Může za to krok čínské národní banky, která oznámila, že platby ve virtuálních měnách jsou nezákonné. Hodnota bitcoinu klesla o zhruba 70 tisíc korun na 901 478 korun za kus.

Krátká zpráva

Babiš bude mít příští středu návštěvu, přijede za ním maďarský premiér

Předsedu vlády Andreje Babiše (ANO) příští středu navštíví maďarský premiér Viktor Orbán. Babiš Orbána přijme v Kramářově vile, kde spolu projednají hospodářskou a průmyslovou spolupráci, obranu, migraci a dopady pandemie covidu-19. Oba premiéři se pak setkají i s vicepremiérem Karlem Havlíčkem (za ANO), maďarským ministrem zahraničních věcí a obchodu Péterem Szijjártem a ministrem pro inovace a technologie Lászlem Palkovicsem. Hlavní náplní jejich setkání bude návštěva společnosti AERO Vochody AEROSPACE, která se zaměřuje na konstrukci a výrobu vojenských a civilních letadel.

Krátká zpráva

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc, nakoupilo samopaly bez tendru

Ministerstvo vnitra dostalo pokutu 800 tisíc od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) za nákup bez tendru. Zakázka se týkala nákupu pušek a samopalů pro Policii České republiky. "Ve všech třech případech zadavatel postupoval v jednacím řízení bez uveřejnění, tedy bez jakékoliv soutěže, aniž by byly splněny podmínky pro použití tohoto druhu zadávacího řízení. Celkem takto nakoupil 1 873 souprav zbraní," uvedl předseda ÚOHS Petr Mlsna.

Píše se na Deník.cz