Domácí

Stíhačky vyděsily lidi na jihu Čech. Armáda se omluvila

Obyvatele Prachaticka vyděsily ve středu v noci stíhačky, které nad jejich domy v nízké výšce přelétávaly. Armáda je totiž neinformovala o tom, že chystá cvičení, což podle místních vojáci obvykle dělají. Podle Generálního štábu šlo o společné cvičení s protiletadlovým raketovým plukem. Mluvčí armády se lidem omluvila.

Několik stíhaček vystrašilo ve středu v noci obyvatele jižních Čech. Nad hlavou jim kolem desáté hodiny večer mělo létat údajně až sedm letounů. Obyvatelé se báli, co se děje, protože armáda je neinformovala o žádném cvičení, což podle místních vojáci obvykle dělají.


"Ve středu piloti stíhaček JAS-39 Gripen prováděli společný výcvik s vojáky 25. protiletadlového raketového pluku. Na Prachaticku vyčkávali piloti ve výšce 9000 stop (cca tři kilometry) a následně simulovali zteče na pozemní cíle ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice,“ vysvětlila mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

Související obsah


Letouny měly ze základny v Čáslavi odstartovat krátce před devátou hodinou večer. Na stejném místě poté přistály ve 22:10. "Za komplikace způsobené provozem naší letecké techniky se omlouváme,“ doplnila Dvořáková.


Podle mluvčí se piloti musí cvičit v létaní nejen za dne, ale také v noci. "Z tohoto důvodu realizujeme letecký výcvik v čase od 9:00 do 23:00 v letním období, v zimním pak do 22:00,“ uzavřela Dvořáková.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Princ Harry usiluje o možnost platit si policejní ochranu během pobytu v Británii

Britský princ Harry podle svých právních zástupců právně napadá rozhodnutí britské vlády, které mu brání osobně platit za policejní ochranu pro sebe a svou rodinu během pobytu ve Velké Británii. Podle CNN Harryho právníci uvedli, že právní výzvu inicioval už v září loňského roku, ale rozhodl se tuto informaci nyní zveřejnit, "aby uvedl fakta na pravou míru" kvůli tomu, že informace unikla do britských bulvárních novin.

Krátká zpráva

Exprezident Porošenko se vrátí na Ukrajinu, aby čelil obviněním z vlastizrady

Bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko se chce v pondělí vrátit na Ukrajinu, aby bojoval proti obviněním z vlastizrady. Podle prokurátora byl coby jeden z nejbohatších ukrajinských podnikatelů zapojen do prodeje velkého množství uhlí, které pomohlo financovat Ruskem podporované separatisty na východní Ukrajině v letech 2014–2015, uvedla agentura AP. Porošenko trvá na tom, že je nevinný, a svého nástupce Volodymyra Zelenského obvinil ze snahy ho politicky zdiskreditovat.

Píše se na Deník.cz