Domácí

Stíhačky vyděsily lidi na jihu Čech. Armáda se omluvila

Obyvatele Prachaticka vyděsily ve středu v noci stíhačky, které nad jejich domy v nízké výšce přelétávaly. Armáda je totiž neinformovala o tom, že chystá cvičení, což podle místních vojáci obvykle dělají. Podle Generálního štábu šlo o společné cvičení s protiletadlovým raketovým plukem. Mluvčí armády se lidem omluvila.

Několik stíhaček vystrašilo ve středu v noci obyvatele jižních Čech. Nad hlavou jim kolem desáté hodiny večer mělo létat údajně až sedm letounů. Obyvatelé se báli, co se děje, protože armáda je neinformovala o žádném cvičení, což podle místních vojáci obvykle dělají.


"Ve středu piloti stíhaček JAS-39 Gripen prováděli společný výcvik s vojáky 25. protiletadlového raketového pluku. Na Prachaticku vyčkávali piloti ve výšce 9000 stop (cca tři kilometry) a následně simulovali zteče na pozemní cíle ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice,“ vysvětlila mluvčí Generálního štábu Armády České republiky Magdalena Dvořáková.

Související obsah


Letouny měly ze základny v Čáslavi odstartovat krátce před devátou hodinou večer. Na stejném místě poté přistály ve 22:10. "Za komplikace způsobené provozem naší letecké techniky se omlouváme,“ doplnila Dvořáková.


Podle mluvčí se piloti musí cvičit v létaní nejen za dne, ale také v noci. "Z tohoto důvodu realizujeme letecký výcvik v čase od 9:00 do 23:00 v letním období, v zimním pak do 22:00,“ uzavřela Dvořáková.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz