Domácí

Státy Severoatlantické aliance stojí za Českem. Agresivitu Ruska odsoudily

Státy NATO ve čtvrtek vyjádřily Česku solidaritu v kauze výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, ze kterého česká tajná služba viní agenty ruské vojenské rozvědky GRU. Aliance agresivní činy Ruska na území evropských států odsoudila a Česko plně podpořila.

O Vrběticích informoval velvyslance členských států ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). "Všichni spojenci NATO odsoudili ruské chování vůči České republice a podpořili ji v dosavadních krocích. To potvrzuje fakt, že v případě krize má Česká republika spojence, na které se může spolehnout,“ uvedl později Kulhánek.


Třicet velvyslanců vydalo společné prohlášení: "Spojenci vyjadřují hluboké znepokojení nad destabilizačními akcemi, které Rusko nadále provádí v euroatlantickém prostoru, a to i na území Aliance, a jsou plně solidární s Českou republikou," stojí v něm.

Související obsah


Ministr zároveň zopakoval žádost České republiky o předvolání ruských velvyslanců ve spojeneckých zemích jako protest proti aktivitám Ruska a požádal o praktickou pomoc aktuálně paralyzované české ambasádě v Moskvě.


České úřady identifikovaly dva ruské zpravodajské agenty odpovědné za výbuch ve Vrběticích, kde zahnuli dva lidé. Jedná se o stejné agenty, kteří jsou stále hledaní ve Velké Británii v souvislosti s útokem na dvojitého agenta Sergeje Skripala v Salisbury v roce 2018.

Podrobnosti k situaci dodal Kulhánek v Televizních novinách:
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Kateřina Šimáčková zvolena soudkyní Evropského soudu pro lidská práva

Shromáždění Rady Evropy v úterý podle informací České justice zvolilo Kateřinu Šimáčkovou novou soudkyní Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) za Českou republiku. Šimáčková se stane třetím soudcem ESLP za Českou republiku. Úřadu se ujme po Aleši Pejchalovi, kterému končí mandát 31. října.

Píše se na Deník.cz