Zahraničí

Němci chtějí ve velkém nakoupit Sputnik V, aby zrychlili očkování

Premiér Andrej Babiš oznámil ambiciózní plán na očkování v Česku. Do konce srpna chce vakcínu podat všem, kdo o ni stojí. Rychlejší postup k naočkování obyvatel volí i Německo. Během léta chce nakoupit až 30 milionů dávek vakcíny Sputnik V a už od června chce zpřístupnit očkování všem zájemcům.

Německo se tímto rozhodnutím odklání od zbytku Evropské unie, podle které se bez ruské vakcíny obejdeme. O nákupu 30 milionů vakcín do konce srpna ve čtvrtek informoval premiér Saska Michael Kretschmer. Podmínkou pro nákup ruské vakcíny zůstává schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky.

"Evropská komise řekla, že nebude podepisovat kontrakty na Sputnik, jako to udělala u jiných firem. Takže jsem na schůzi evropských ministrů zdravotnictví řekl za Německo, že povedeme rozhovor s Ruskem," sdělil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn.

Kretschmer se ve středu vydal na několikadenní návštěvu Ruska. Zda se sejde s prezidentem Putinem, není jisté. Kvůli současným vyhroceným vztahům s Ruskem za to premiér sklidil značnou kritiku.

A nespokojenost obyvatel nevyvolává jen cesta Kretschmera do Ruska. V centru Berlína protestovalo 8000 lidí kvůli schválení takzvané záchranné brzdy, která vládě umožní v případě zhoršení epidemické situace zavádět celostátní opatření nehledě na postoj jednotlivých spolkových zemí.

Související obsah

Nejhorší koronavirová situace je ale bezpochyby v Indii, kde přibývá více než 300 000 nakažených denně. Vysílení pacienti se potácejí před nemocnicemi, které kolabují. Kvůli nedostatku kyslíku a vysokým poplatkům za pobyt v nemocnici přibývají denně mrtví po tisících.

Některé země jako třeba Austrálie nebo Velká Británie omezují lety z Indie. V zemi se za posledních pět dní nakazilo téměř jeden a půl milionu lidí.

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

Anežka Pichrtová / klma, tn.cz / TV Nova
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz