Naše Česko

Lockdown svědčí zvířatům. U Lipna lze spatřit i chráněné druhy

Jindy plaché nebo chráněné druhy zvířat mohou lidé v poslední době čím dál častěji pozorovat okolo lipenské přehrady v jižních Čechách. Podle odborníků za to může letošní lockdown, díky kterému mají zvířata v přírodě mnohem více klidu.

Ten, kdo měl štěstí, mohl prý v posledních týdnech na Lipensku pozorovat i chráněné druhy savců, jako třeba vlky, losy, nebo dokonce i velmi plaché rysy. Starosta Nové Pece, což je jedna z obcí u lipenské přehrady, potvrdil, že s lockdownem a tím i nulovou návštěvností turistů, tamní obyvatelé velmi často vnímali zvýšený a také méně ostražitý pohyb zvěře, a to v celém katastru.


Například u Schwarzenberského kanálu přímo na turistické trase byli spatřeni dva vlci. Právě ty lidé pozorují poměrně často.

Související obsah


Zvěř se prý ukazuje na místech, kam se dřív neodvážila. Lidé viděli i lišky. Blízko obydlí se objevil i jindy velmi plachý jelen. Ti, co měli štěstí, spatřili také vzácné druhy ptáků, třeba sovy, které dříve bývaly ukryté v lesích daleko od turistických cest. Dokonce není výjimkou ani pozorování chráněného tetřeva.


Podle lesníků jsou změny poznat hlavně na vysoké, která na člověka přestává reagovat rychlým úprkem do úkrytu. Zdá se tak, že zvěři snížený pohyb turistů svědčí.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz