Domácí

Babiš je ve střetu zájmů, uvádí závěrečná zpráva Evropské komise

Evropská komise (EK) v pátek zveřejnila rozsáhlou závěrečnou zprávu k auditu, který se týká mimo jiné kontrolních mechanismů v Česku, jež mají zamezit střetu zájmů. Podle publikovaných závěrů je ale premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů a existuje vážný problém s dotacemi pro Agrofert od roku 2017.

Rozsáhlý dokument v angličtině, který má celkem 259 stran, mimo jiné na straně 22 uvádí, že Andrej Babiš je vlastníkem společnosti Agrofert a od roku roku 2017 i dvou svěřenských fondů, "které plně ovládá a proto má přímý ekonomický zájem na úspěchu Agrofertu."

Podle závěrečné zprávy jsou dotace, které Agrofert získal po 9. únoru 2017 ze dvojice evropských dotačních programů problematické a měla by být provedena jejich "finanční korekce ve výši 100 procent," tedy pravděpodobně vrácení. Dokument uvádí v součtu částku přibližně 283 milionů korun.

Související obsah

Český premiér nicméně dlouhodobě popírá, že by ve střetu zájmů byl, dřívější závěry evropských auditorů odmítala i česká ministerstva. Nyní ale Evropská komise dřívější zjištění potvrdila.

"Jakýkoliv střet zájmů odmítám. Je to účelový a zmanipulovaným audit uměle vyvolaný profesionálními udavači z řad Pirátů. Lex Babiš, který přijali jen proto, aby mě dostali z politiky, jsem plně vyhověl, a bývalou firmu jsem převedl do svěřenských fondů. Vždy jsem dodržoval a dodržuji všechny právní předpisy," zveřejnil premiér.

"Jedná se o důležitý krok v rámci transparentnosti prošetřování ze strany EK, na což jsme jako Transparency několikrát apelovali. Česká republika nyní musí jednat," uvedla na twitteru organizace Transparency International, která před třemi lety podnět k prošetření střetu zájmů premiéra podala.

Rezoluci o možném střetu zájmů Andreje Babiše loni schválil Evropský parlament. Více v reportáži:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Policisté v Torontu zastřelili muže, který byl spatřen s puškou poblíž základní školy

Policisté v Torontu během zákroku zastřelili ve čtvrtek muže, který se pohyboval s puškou poblíž základní školy v oblasti Scarborough Port Union, informuje The Guardian. Svědci řekli místním médiím, že slyšeli tři výstřely a pak viděli, jak se policie pokouší muže ve věku kolem 20 let oživit. "Policie byla konfrontována jednotlivcem a kvůli okolnostem, které následovaly, jsou nyní předmětem vyšetřování SIU (Zvláštní vyšetřovací jednotka), mám zakázáno dále diskutovat o tom, co se stalo," řekl šéf torontské policie James Ramer. Několik škol v bezprostřední blízkosti incidentu bylo uzavřeno.

Krátká zpráva

USA se chystají poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu

Bidenova administrativa se chystá poskytnout Ukrajině salvové raketomety dlouhého doletu M270 MLRS a pohyblivý raketový systém HIMARS. Tyto zbraňové systémy mohou odpalovat rakety mnohem dále než kterýkoli ze systémů, které Ukrajina již má, což by mohlo být v boji s ruskými okupanty převratnou změnou. USA se přiklání k vyslání systémů jako součásti většího balíčku vojenské a bezpečnostní pomoci Ukrajině, který by podle CNN mohl být oznámen již příští týden.

Píše se na Deník.cz