Zahraničí

Dále a mnohem rychleji! Marsovský vrtulník má za sebou třetí úspěšný let

Dále a mnohem rychleji! Marsovský vrtulník má za sebou třetí úspěšný let
Zdroj: NASA/JPL-Caltech

NASA má za sebou třetí úspěšný let vrtulníku Ingenuity na Marsu. Inženýři vystoupali do stejné výšky, tentokrát ale vrtulník odletěl 50 metrů daleko a bezpečně se vrátil na místo startu. Výrazně také zvýšil svoji rychlost.

"Naše marsovská helikoptéra pokračuje ve stanovování nových rekordů, letěla rychleji a dále. Vesmírný vrtulník demonstruje kritické schopnosti, které by měly umožnit přidat vzdušný rozměr budoucím misím na Marsu a dále," zveřejnila v neděli odpoledne americká NASA.

Vrtulník Ingenuity se tentokrát podíval mnohem dále. Opět vystoupal do výšky pěti metrů a vydal se směrem na sever. Uletěl 50 metrů a následně se vrátil zpátky na místo startu.

Inženýři NASA tentokrát letěli výrazně rychleji, při minulém testu se helikoptéra přesouvala rychlostí půl metru za sekundu, tentokrát dosáhla rychlosti dvou metrů za sekundu (7,2 kilometrů v hodině).

Související obsah

Poprvé se do vzduchu vrtulník Ingenuity, který přicestoval na roveru Perseverance, podíval v pondělí, NASA tak vůbec poprvé vyzkoušela podobný stroj na povrchu cizí planety. Další úspěch pak zaznamenala ve čtvrtek při druhém letu. Při něm vrtulník kromě vzletu také pořizoval fotografie okolí svou barevnou kamerou.

První barevná fotografie z letícího vrtulníku Ingenuity:

Na reportáž TV Nova o prvním úspěšném testu se můžete podívat zde:

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

tn.cz / Tomáš Ouředník
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz