Koronavirus

Aplikace má usnadnit rozvolňování. Bezinfekčnost doložíme QR kódem

Epidemiologická situace v Česku se postupně lepší a vláda stále častěji hovoří o rozvolňování opatření. Hospodářská komora ČR právě proto připravila aplikaci Bezpečná provozovna, kterou by lidé prokazovali svou bezinfekčnost. Bez obav by tak mohli ke kadeřníkovi nebo si zajít zasportovat do fitness centra.

Přestože vláda už minulý týden představila plán rozvolňování a zřejmě se brzy znovu otevřou obchody a služby, neobejde se to bez komplikací. Pokud budou chtít totiž lidé navštívit například kadeřníka, budou muset mít negativní test. "Podmínkou bude prokázání se PCR nebo antigenním testem,“ vysvětlil ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).


Situaci má usnadnit aplikace Bezpečná provozovna, kterou připravila Hospodářská komora ČR. Lidé by tak snadno prokázali, zda jsou očkovaní, podstoupili test s negativním výsledkem, nebo mají protilátky po prodělané nemoci.

Související obsah


"Díky aplikaci bude možné rychle ověřit, zda dotyčný člověk skutečně test na koronavirus podstoupil. Zvýší se tak pravděpodobnost, že skutečně všichni, se kterými budu třeba na koncertě ve styku, dodržují stejná pravidla,“ vysvětlil viceprezident Hospodářské komory Zdeněk Zajíček.


Aplikace má fungovat na základě QR kódu, do kterého se promítne právě prodělané očkování nebo test s negativním výsledkem. Ty budou mít časovou platnost. Zákazník se poté například v kadeřnictví prokáže kódem v mobilu, může ho mít však vytištěný. Aplikace poté rozpozná, zda je platný.


Pokud bude vše v pořádku, ukáže se zelená barva. V opačném případě se rozsvítí červená a zákazník musí podstoupit nový test.

Související obsah


Lidé si navíc díky aplikaci budou moci dohledat, které provozovny dodržují hygienická opatření a jsou tak bezpečné. Navíc systém umožní majitelům podniků kontrolovat, zda jejich pracovníci plní podmínky pro chod provozu a mají negativní test.


"Máme webovou aplikaci, která je dostupná a jsme schopni s ní komunikovat. Je otestovaná a věříme, že je natolik stabilní, abychom ji mohli pilotně testovat. Musíme si uvědomit, že Hospodářská komora ČR zastřešuje mnoho organizací, které mají různé podmínky. Děláme ji univerzální," doplnil Zajíček.

V případě, že vláda změní platná opatření, aplikace na to upozorní. "Budeme udržovat seznam požadavků aktuální,“ tvrdí Zajíček.

Podle prezidenta Hospodářské komory ČR by aplikace mohla být dostupná v průběhu května. "Proběhlo testování pilotních případů. Během května jsme připraveni aplikaci poskytnout veřejnosti za předpokladu, že stát bude poskytovat informace,“ řekl Vladimír Dlouhý.

Vláda zveřejnila balíčky, podle kterých se má rozvolňovat. Více se dozvíte v následující reportáži:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz