Domácí

Letní dovolená v zahraničí: Kdy a za jakých podmínek se jí dočkáme?

Letní dovolená v zahraničí: Kdy a za jakých podmínek se jí dočkáme?
Zdroj: Getty Images

Léto se nezadržitelně blíží a s ním i vyhlídky na dovolenou v zahraničí. Cestování ale v současné době komplikuje pandemie koronaviru. Většina cestovek však i přesto věří, že se letošní sezóna podaří. Důležité bude splnit několik podmínek a dodržovat opatření.

Kdy mohu na dovolenou vyrazit?

Na dovolenou můžete v současné době vyrazit kdykoliv. Důležité je však být připraven na možné komplikace týkající se především podmínek pro vstup do země a návratu zpět do Česka. Důležité je proto před cestou sledovat stránky ministerstva zahraničí, kde se dozvíte vše potřebné.

Jaké jsou podmínky pro cestování?

Podmínky pro cestování se mění každým dnem. Pro vstup do některých destinací je vyžadován pouze negativní test, jinde je nařízená i karanténa. Česká republika se navíc řídí podle cestovatelského semaforu, který upravuje i podmínky pro návrat do vlasti. Češi musí ve většině případů při návratu do země podstoupit PCR test.

Ani cestovní kanceláře nemají v současné době úplně jasno, za jakých podmínek bude možné v létě vycestovat na dovolenou do ciziny. Většina cestovek však i přesto věří, že se letošní sezóna podaří.

Na kompletní přehled opatření v zahraničí se můžete podívat v tomto článku.

Související obsah

Jak mohu cestovat?

Cestovat je možné jak letecky, tak i autem po vlastní ose. Opět platí, že je třeba vždy dodržet platná opatření jak cílové destinace, tak i tranzitní země.

Jsou v zahraničí připraveni na turistickou sezónu?


Mnohé země se na letní turistickou sezónu připravují. Za určitých podmínek tak lidé budou moci přijet a užít si dovolenou. Například Chorvatsko, které stále patří pro Čechy mezi nejoblíbenější letní destinace, umožní lidem vstup s negativním PCR testem nebo ukončeným očkováním.


"V současné době nám postupně jednotlivé státy sdělují podmínky pro přicestování turistů v letošní letní sezoně. Většina zemí požaduje test nebo zohledňuje očkování, v tomto případě stačí pouze certifikát, který automaticky obdrží každý občan ČR po aplikaci druhé dávky vakcíny," uvedla mluvčí cestovní kanceláře Čedok Eva Němečková.

Musím mít cestovní pojištění?

Nikdy necestujte do zahraničí bez vhodného cestovního pojištění. V současné době navíc existují i pojištění, která pokrývají problémy spojené s onemocněním covid-19.

Nabízí cestovní kanceláře zájezdy do zahraničí?

Pandemie koronaviru nezměnila poptávku po zájezdech. Destinace, kde chtějí Češi trávit svou letní dovolenou, se v porovnání s minulými lety příliš nemění. I letos jsou na letní sezonu a dobu hlavních prázdnin podle cestovní kanceláře nejprodávanější dovolené v hotelech přímo na pláži v Řecku, dále ve Španělsku, Turecku, Itálii nebo v Bulharsku.

Související obsah

Jak je to s covid pasem?


Evropská unie doufá, že letošní letní turistická sezóna dosáhne minimálně stejné úrovně jako ta loňská. K bezpečné turistice mají přispět připravované covid pasy, které však stále nejsou zavedeny. "Je na něm QR kód s vaším stavem. Ukáže, jestli jste imunní, pokud máte protilátky," představil v březnu pas eurokomisař Thierry Breton. "Tím se také prokážete, když už jste dostali vakcínu," dodal.

Jaká opatření panují v zahraničí?

Se stále vyšší proočkovaností populace u nás i v zahraničí postupně dochází k rozvolňování zavedených opatření. "Opatření, která na turisty v destinacích čekají, jsou velmi podobná těm, která platila minulý rok a máme je i u nás. Jedná se především o povinnost nosit roušku v uzavřených prostorech, v dopravních prostředcích, používání dezinfekce na ruce apod," vysvětlila Němečková.

Řecko rozvolnilo, k cestě stačí test či vakcína. Co jiné oblíbené destinace? Zjistěte v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz