Domácí

Liberecká zoo truchlí. Veterináři museli uspat sloní babičku Rání

Liberecká zoologická zahrada se v pondělí se zármutkem rozloučila se slonicí Rání. Veterináři se kvůli zdravotním komplikacím rozhodli 58letou samici slona indického utratit. Rání byla druhým nejstarším slonem chovaným v Česku.

Slonice žila v liberecké zoo od roku 1967 a patřila k nejznámějším obyvatelům zahrady. Vzhledem k vysokému věku a opotřebení zubů slonice nepřijímala potravu a v posledních dnech se potýkala s vážnými zdravotními problémy trávicího traktu.

Veterináři se tak i přes veškerou snahu o její záchranu rozhodli, že Rání nakonec uspí. "Samice před šesti dny kompletně přestala přijímat potravu a defekovat, což vedlo ke komplikované kolice a postupnému vyčerpání celého organismu. Její stav už nešlo stabilizovat, a proto jsme se rozhodli přistoupit k uspání zvířete," vysvětlil zoolog Luboš Melichar.

Související obsah

Rání se i tak dožila úctyhodných 58 let. Se svým věkem zároveň byla druhým nejstarším slonem chovaným v zoologických zahradách v České republice. Slonice přicestovala do Liberce z indické Kalkaty jako čtyřleté slůně.

Posledních sedm let ji v pavilonu dělala společnost sloní samice Bala, se kterou tvořily stabilní dvojici. "Bala, kterou pro její problematičtější povahu není možné začlenit mezi větší chovné stádo, zatím v liberecké zoo zůstane. O jejím dalším osudu pak rozhodnou zoologové ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu," uvedla mluvčí zoologické zahrady Barbara Tesařová.

Ústecká zoologická zahrada přijde o posledního slona. Podívejte se na reportáž televize Nova:

TN.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz