Koronavirus

Vědci: Dvoumetrové rozestupy šíření viru nezabrání. Venku jsou zbytečné

Vědci: Dvoumetrové rozestupy šíření viru nezabrání. Venku jsou zbytečné
Zdroj: Profimedia

Dodržování dvoumetrových rozestupů je jedním ze základních pravidel doporučovaných ve snaze omezit šíření nákazy koronavirem. Vědci z MIT ale tvrdí, že nelze stanovit pevnou délku rozestupů pro všechna místa a situace, ve hře je totiž mnoho proměnných. Vyvinuli proto model, podle kterého je možné vypočítat vhodnou bezpečnou vzdálenost v konkrétním prostoru. Riziko nákazy venku je podle nich všeobecně velmi malé.

Pravidlo dvoumetrových rozestupů je podle dvou vědců z amerického Massachusettského technologického institutu založeno na nyní už zastaralém přesvědčení o šíření koronaviru ve vnitřních prostorech. Na začátku pandemie se předpokládalo, že se virus šíří kapénkami při výdechu, kašlání nebo kýchání.

Nyní ale důkazy naznačují, že se šíří aerosolem, který ve vzduchu zůstává déle a dostane se dál. Profesoři Martin Bazant a John Bush proto vytvořili vzorec, na základě kterého by bylo možné určit, jak dlouho je bezpečné zůstat v konkrétním prostoru, než se riziko nákazy stane příliš vysokým. 

Popsali jej ve své studii, která vyšla ve vědeckém časopise PNAS, kde zároveň poukázali na to, že při určování bezpečné vzdálenosti je nutné vzít v potaz mnoho dalších proměnných, jako je počet lidí v místnosti, jejich činnost, zda na sobě mají roušky, velikost místnosti, ventilaci aj.

Související obsah

 

Pomocí tohoto vzorce je pak možné vypočítat bezpečnou vzdálenost prakticky přesně na míru. V závislosti na proměnných může činit dva metry, ale také třeba dvacet metrů. "Riziko se lineárně zvyšuje s rostoucím počtem lidí v místnosti a tím, jak dlouho v ní jsou. Relativní riziko se snižuje ve velkých, dobře větraných místnostech a zvyšuje, když přítomní lidé hlasitě mluví nebo se namáhají," uvádí autoři ve studii.

Pokud jsou lidé venku na čerstvém vzduchu, riziko nákazy je podle nich velmi málo pravděpodobné. V těchto podmínkách, zejména pokud je v prostoru není příliš mnoho lidí, je dostatečná vzdálenost jednoho metru, aniž by bylo nutné míst na sobě roušku. "Existuje jen velmi málo zaznamenaných případů přenosu venku," uvedl Bazant.

Minulý týden vláda rozhodla o zrušení povinných rozestupů mezi sportovci. Více informací se dozvíte v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Koronavirus

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Píše se na Deník.cz