Zahraničí

Britská letadlovka Queen Elizabeth míří do Černého moře a do Asie

Britská letadlová loď Queen Elizabeth se připravuje na svoji první velkou misi. Skupinu dalších sedmi plavidel povede k Černému moři, odkud má výprava pokračovat do Indického oceánu. Spojené království tak chce demonstrovat svou moc a podporu spojencům.

Už zhruba za měsíc se výprava osmi plavidel vydá na důležitou cestu, která má trvat 28 týdnů. Místo v čele výpravy zaujme vlajková loď britského královského námořnictva Queen Elizabeth. Na délku má 280 metrů.


Obří letadlovou loď, která královské námořnictvo stála v přepočtu přes 90 miliard korun, budou na její první plavbě doprovázet torpédoborce, protiponorkové fregaty, zásobovací tankery, čtrnáct vrtulníků a útočná ponorka. Na palubě lodi bude osm stíhaček. Loď jich ale dokáže pojmout až sedmdesát. Místo má také až pro 1500 členů posádky.


"Tato loď je opravu výjimečná. Má schopnosti, které naše předešlé lodě neměly, a jak řekl pan premiér, je ztělesněním globální Británie. Podporuje národní prosperitu a upevňuje naše vztahy s našimi spojenci," řekl první námořní lord Tony Radakin.

Související obsah


Část výpravy se přesune přímo do Černého moře kvůli napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Velká Británie tím chce vyjádřit podporu Severoatlantické alianci a solidaritu Kyjevu. Rusové totiž v poslední době přesunuli do Černého moře několik desítek svých vojenských lodí a Ukrajina se bojí možného útoku.


Queen Elizabth zůstane ve Středozemním moři. Pak bude flotila pokračovat Suezským průplavem do Indického oceánu a k Jihočínskému moři. Navštívit plánuje například Japonsko nebo Jižní Koreu. Velká Británie si tak chce upevnit své postavení a demonstrovat svou moc v době stupňujícího se napětí mezi Čínou a Taiwanem.


Výrobu letadlové lodi si Londýn objednal už v roce 2007. Na vodu byla spuštěna po sedmi letech v roce 2014. Až letos ji ale čeká první důležitá mise.
 

Hana Jelíková, rod, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz