Domácí

Pořádné jaro už klepe na dveře! Květen ale bude chladnější a deštivý

Pořádné jaro už klepe na dveře! Květen ale bude chladnější a deštivý
Zdroj: TV Nova

V posledních dnech nás v Česku trápilo chladné počasí a spíše to vypadalo, jako by se vlády ujal podzim. Přestože je letos nástup jara velmi pomalý, podle meteorologů se ho konečně dočkáme. Mrazíky by se měly objevit už jen ojediněle a v květnu si můžeme užít aprílového počasí.

I když teploty budou v následujících týdnech spíše podprůměrné, nemusíme smutnit. To nejhorší máme podle meteorologů už za sebou. "Ještě musíme počítat s ranními mrazíky, ale nebude jich tolik. Bude to spíše výjimečné,“ řekl TN.cz meteorolog Petr Dvořák.


Podle numerických modelů se teploty budou pohybovat v květnu kolem 15 °C. "Konečně bychom se měli dočkat toho pravého aprílového počasí. Bude oblačno až polojasno s přeháňkami a ojediněle také bouřkami,“ doplnila meteoroložka Dagmar Honsová.

Související obsah


Nejvíce pršet by mělo podle ČHMÚ v první polovině května. "Ve druhé polovině budou srážky pravděpodobně nižší, ale zůstanou v intervalech běžných hodnot pro toto roční období,“ stojí na webu.


Ochlazení očekávají odborníci především v polovině měsíce, kdy bude období ledových můžu, tedy Pankráce, Serváce a Bonifáce. "To se zpravidla ochladí, v tuto dobu se to dá očekávat,“ vysvětlil Dvořák. Teploty by tak v noci ještě mohly klesnout i k nule.


Léto by podle meteorologů mohlo být teplotně mírně nadprůměrné. Počasí však může ovlivnit výbuch sopky na druhém konci světa. "Po výbuchu sopky La Soufrière na karibském ostrově Svatý Vincenc se do atmosféry dostala obrovská oblaka sopečného plynu a popela. Ve stratosféře tyto částice mohou vydržet až tři roky, a proto velké výbuchy sopek mohou ochladit celosvětově klima i na několik let,“ uzavřela Honsová.

Jaké bude počasí v létě? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Diplomatický bojkot zimní olympiády v Pekingu podpoří i Kanada

Kanada se připojí ke Spojeným státům, Velké Británii a Austrálii v diplomatickém bojkotu zimních olympijských her v Pekingu, řekl ve středu kanadský premiér Justin Trudeau. Oznámení přišlo poté, co Bílý dům spolu s australskou a britskou vládou potvrdily diplomatický bojkot zimních her v únoru na protest proti porušování lidských práv v Číně. Čína slíbila, že bude reagovat "pevnými protiopatření".

Krátká zpráva

Piráti a STAN podali ústavní stížnost kvůli přepočtu hlasů z voleb

Koalice Pirátů a Starostů podala stížnost k Ústavnímu soudu kvůli přepočtu hlasů v říjnových sněmovních volbách. Nejvyšší správní soud jejich stížnost zamítl. Pokud by uspěli, mohli by mít o jednoho poslance víc. Státní volební komise podle koalice špatně přepočítala hlasy v takzvaném druhém skrutiniu. Podle šéfa STAN Víta Rakušana je nepochopitelné, že druhé ANO, které ztratilo na vítěze voleb 40.000 hlasů, získalo o jeden mandát víc než vítěz voleb.

Píše se na Deník.cz