Zahraničí

Brexitové jednání je u konce. EU schválila obchodní dohodu s Británií

Evropský parlament schválil obchodní dohodu s Velkou Británií. Stalo se tak po čtyřech měsících od jejího vzniku. Dohoda mimo jiné určuje nová pravidla obchodování mezi ostrovy a zeměmi Evropské unie poté, co Británie z unie vystoupila.

Brexitová jednání jsou po dlouhých pěti letech konečně u konce. Pomyslnou tečkou je schválení obchodní dohody mezi unií a Velkou Británií poslanci Evropského parlamentu. Smlouvu podpořilo 660 poslanců. Proti jich hlasovalo pět.

Dohoda provizorně platila už od 1. ledna. Její oficiální schválení v Evropském parlamentu představuje už poslední krok k potvrzení její platnosti. Dohoda zahrnuje například úmluvu o bezpečnostních postupech pro výměnu a ochranu utajovaných informací nebo dohodu o spolupráci pro bezpečné a mírové využívání jaderné energie.

Související obsah


Definitivně také skončil volný pohyb osob. Dohoda má za úkol koordinovat pravidla sociálního zabezpečení občanů EU pobývajících v Británii a Britů pobývajících v Unii. Pro cesty do Británie kratší než 90 dnů nebude potřeba mít víza. To samé platí i opačně.

Pro mnohé poslance Evropského parlamentu představuje Brexit historickou chybu. "Je to jako rozvod, je to varování. Považuji to za selhání Evropské unie a my jako politici se z toho musíme ponaučit. Proč 52 procent Britů hlasovalo proti Evropské unii?" řekl unijní vyjednavač Michel Barnier.

Velká Británie rozhodla o vystoupení z Evropské unie po občanském referendu v roce 2016. Od té doby probíhala vyjednávání mezi oběma stranami.
 

Jelínková, JH tn.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Fiala navrhne Michala Koudelku na šéfa BIS

Premiér Petr Fiala (ODS) navrhne Michala Koudelku na šéfa Bezpečnostně informační služby. Sněmovní bezpečnostní výbor návrh projedná 3. února. Koudelka zastával funkci ředitele BIS už v letech 2016 – 2021.

Píše se na Deník.cz