Naše Česko

Příprava na otvírání zámků: Dlouhé fronty vyřeší online vstupenky

Další velmi nejistou sezónu mají před sebou památky v Česku. Jak dlouho ještě zůstanou uzavřené a porostou ceny vstupného? To se dozvíte ve čtvrtečním pořadu Nastartujme Česko s kastelány z českých zámků.

Podobně jako celá společnost byla i návštěvnická sezóna památek zásadně ovlivněna koronavirovou nákazou. České památky začali navštěvovat zejména Češi, kteří během pandemie nemohli nebo nechtěli cestovat do ciziny. Přesto byl pokles turistů znát.

Od pondělí 3. května se začnou otevírat muzea a galerie. To už je od zámků kousek. "My pevně doufáme, že budeme v té nejbližší fází a hned po muzeích budeme následovat my," řekla kastelánka ze zámku Lednice Ivana Holásková.

Související obsah

Už loňská sezóna byla poznamenaná koronavirem. "Ale během letního rozvolnění jsme během července a srpna přivítali více než 130 tisíc návštěvníků, což je lepší číslo než v roce 2019," popisuje kastelán zámku Hluboká nad Vltavou Martin Slaba. "Tím, že byly zavřené památkové objekty, tak naše zahrady navštěvovalo mnohem více turistů," popsala svou zkušenost z pandemie Holásková.

Propad v návštěvnosti je ale i tak vysoký. "Jsme zvyklí mít otevřený zámek celoročně, takže pandemii cítíme hlavně na financích," řekla Holásková. Průvodci, kteří na zámcích neměli koho provázet zastávali všelijaké práce, třeba zašívali potahy na polštáře. 

Související obsah

A jak jsou památky připravené na protiepidemická opatření? "U všech vstupů máme stojany s dezinfekcí, máme zásoby respirátorů a dezinfekčních prostředků, takže už víme, co dělat," sdělila Holásková.

Nejproblematičtější bývají dlouhé fronty, to některé památky řeší online vstupenkami. "Mírně jsme zdražili, ale některé typy vstupenek jsme zlevnili, takže to turisté tolik nepocítí," myslí si Holásková. V Hluboké nad Vltavou zdražování neplánují, spíše si utáhnou opasek a budou šetřit. 

Aby se zámky udržely, plánují kasteláni na léto určité akce, aniž by věděli, za jakých podmínek budou. "Chystáme divadelní představení, prohlídky s paní kněžnou, výstavy a různá další lákadla," prozradil Slaba. "Věřím tomu, že když budeme dodržovat opatření, tak bude vše v naprostém pořádku," dodal.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Naše Česko

Důležité Události

Píše se na Deník.cz