Zahraničí

Europoslanci schválili nový zákon. Bude omezovat teroristický obsah

Europoslanci schválili nový zákon. Bude omezovat teroristický obsah
Zdroj: TV Nova

Evropský parlament ve středu večer schválil nový zákon. Europoslanci jej zavedli jako prevenci před teroristickým obsahem. Aplikace a online platformy tak budou muset vždy do hodiny smazat obsah, který úřady označí jako teroristický.

Za teroristický obsah jsou považovány fotografie, videa a příspěvky, které mají vybízet ke spáchání teroristických útoků. Europoslanci mezi obsah také zahrnuli návody na výrobu zbraní a výbušnin, které doposud bylo možné volně vyhledat na internetu. Ve středu večer Evropský parlament schválil zákon, který umožní úřadům tyto příspěvky regulovat. Internetové platformy a aplikace pak budou mít hodinu na smazání příspěvku poté, co jej úřady označí jako teroristický. Informace přinesl portál Lupa.cz.

Výjimku dostanou materiály, které budou na internetu zveřejněny pro studijní, žurnalistické či výzkumné účely. Aplikace budou mít následně možnost odvolání. To musí podat do 48 hodin od oznámení. Úřady budou mít pak 72 hodin na finální rozhodnutí.

Související obsah

Při neplnění povinností hrozí jednotlivým aplikacím a internetovým platformám sankce. Ty si specifikuje blíže každý členský stát zvlášť. Europoslanci se pro tento zákon rozhodli v návaznosti na loňské teroristické útoky ve Francii nebo Rakousku. Část europoslanců ale se zákonem nesouhlasí. Podle nich zákon může ohrožovat svobodu slova.

Rozhovor s Lýdií Zavoralovou: Odbornice na tématiku dětí a rizik internetu. Na video se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz