Naše Česko

Čeští vědci objevili rostlinu, která čistí půdu od ropy! Může růst i u vás

Vědci z ústecké univerzity objevili unikátní vlastnost traviny, která zatím sloužila pouze jako dekorace v zahradách. Ozdobnice obrovská má přitom podle vědců jedinečnou schopnost vyčistit půdu od chemického znečištění. Třeba od nafty.

Možná ji znáte pod názvem sloní tráva. Vypadá jako vysoká tráva a někomu může připomínat spíš plevel, přitom jde o rostlinu s naprosto výjimečnou schopností. Dokáže růst v oblastech zamořených ropným znečištěním, olejové látky doslova požírá, až půdu postupně vyčistí.

"Ozdobnice obrovská dokáže růst i na méně úrodných půdách, které nejsou vhodné pro pěstování potravin a běžných plodin. Pokud je v té půdě nějaké znečištění, tak ji postupně odstraní," uvedla Diana Nebeská z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Související obsah

Zásluhu na likvidaci znečištění nemá jen samotná rostlina. Podle vědců se ale díky ozdobnici daří v půdě organismům, které by zřejmě jinak vymřely, nebo by samy o sobě na znečištění nestačily.

"Tím, že podporuje půdní mikroorganismy, tak některé půdní bakterie umí naftu požírat a s touhle rostlinou to dělají potom intenzivněji," doplnila Nebeská. Zkoumání unikátních vlastností je podle vědců zatím teprve na začátku. Později by chtěli navázat spolupráci s dalšími odborníky, aby schopnosti ozdobnice využili naplno. 

ts, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz