Zahraničí

Europarlament schválil návrh na covid pasy. Mají usnadnit cestování

Zelené cestovní certifikáty známé jako covid pasy dostaly zelenou. Ve čtvrtek návrh schválil Evropský parlament. Certifikáty by tak od léta měly usnadnit cestování a předešlo by se případným karanténám, které by turisté za původních okolností museli podstoupit.

Návrh na zavedení covid pasů předložila v minulých týdnech Evropská komise. Reagovala na požadavky členských států, které urgují Brusel, aby certifikáty zavedl. Vzorovou aplikaci digitálních pasů by měla Evropská komise představit na začátku června, nyní prochází testováním.

Země EU chtějí snadnější cestování a chtějí se vrátit co nejrychleji k normálnímu životu. Certifikáty mají umožnit cesty těm, kteří mají za sebou očkování, prodělali covid či mají negativní test.


Evropský parlament proto požaduje bezplatné testování pro všechny obyvatele unie. Testování zdarma má předejít možné diskriminaci, která by ze získání covid pasů vyřadila ty, kteří se nechtějí nebo nemohou očkovat. Příkladem jsou třeba těhotné ženy. Informace potvrdil portál thejournal.ie.

Související obsah

Dalším důvodem pro zavedení covid pasů je turismus. Z toho těží mnoho států jako například Španělsko či Itálie. Obě země se nechaly slyšet, že si nemohou dovolit další léto bez turistů.

Mnozí se obávali, zda digitální pasy nebudou sledovat každý jejich krok. Evropská komise v pondělí upřesnila, že pasy budou zahrnovat pouze minimum informací o cestujících, a to jméno, datum narození, zdravotní informace týkající se koronaviru a datum vydání.

Otázkou ale i nadále zůstává, jak se budou kontrolovat turisté, kteří přicestují ze států mimo Evropskou unii. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová přitom minulý týden potvrdila, že Evropa otevře své dveře turistům z USA, pro které zatím platí jediná podmínka - dvě dávky vakcíny.

Juan Fernando López Aguilar, předseda Výboru pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci uvedl: „Musíme zavést certifikát EU pro covid-19, abychom obnovili důvěry lidí v Schengen, zatímco pokračujeme v boji proti pandemii. Členské státy musí koordinovaně reagovat a zajistit volný pohyb občanů v rámci EU. Vakcíny a testy musí být zdarma a přístupné pro všechny občany. Jakmile certifikát vstoupí v platnost, členské státy by neměly zavádět další omezení,“

Ke schválení covid pasů se na svém twitterovém účtu vyjádřila místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová:Řecko rozvolnilo, k cestě stačí test či vakcína. Co jiné oblíbené destinace? Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Píše se na Deník.cz