Koronavirus

Další případ indické mutace v Česku. Varianta se potvrdila u člověka v Praze

Další případ tzv. indické mutace koronaviru se potvrdil v České republice. Variantu zaznamenali odborníci poprvé také na území Prahy. Podle pražské hygienické stanice je nakažený z Indie.

"Hygienická stanice ihned po zjištění dané skutečnosti zahájila detailní epidemiologické šetření a dohledává eventuální rizikové kontakty tak, aby nedošlo k přenosu indické mutace na další lidi,“ řekl mluvčí Hygienické stanice hlavního města Prahy Zbyněk Boublík.


Podle informací hygieniků má nakažený člověk pocházet z Indie. Dotyčný měl horečku a bolesti svalů. Jiné zdravotní problémy se u něj nepotvrdily.

Související obsah


Další případy této mutace však hygienici v Praze zatím neevidují. "Doporučujeme veřejnosti, aby byla nadále dodržována potřebná preventivní opatření v podobě adekvátní ochrany dýchacích cest, pravidelného mytí rukou a dodržování rozestupů ve vzdálenostech alespoň dvou metrů,“ vyzývá Boublík.
 

Jen před pár dny přitom ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) informoval, že se v Česku, konkrétně v Hradci Králové, objevil vůbec první případ tzv. indické mutace. Do země tuto variantu podle šéfa resortu zdravotnictví přivezla pravděpodobně studentka z Indie.

Podle stanoviska Světové zdravotnické organizace (WHO) a současných poznatků odborníci nepředpokládají, že by se průběh onemocnění u indické mutace výrazně odlišoval od klasického průběhu.


Přesto se však odborníci tohoto typu obávají. V současné době je totiž epidemická situace v Indii velmi kritická. To dokazují aktuální čísla, kdy za poslední tři týdny se počet obětí epidemie koronaviru v zemi v porovnání s předchozím obdobím ztrojnásobil.

Podle epidemiologa Rastislava Maďara může být indická mutace více infekčnější. Podívejte se na rozhovor:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz