Zahraničí

NATO se po letech stahuje z Afghánistánu, mise se účastnili i Češi

NATO se po letech stahuje z Afghánistánu, mise se účastnili i Češi
Zdroj: Profimedia

Vojáci Severoatlantické aliance (NATO) se ve čtvrtek začali stahovat z Afghánistánu. Na Blízkém východě působili dlouhodobě v rámci operace Resolute Support, neboli Rozhodná podpora. Mise se zúčastnili také čeští vojáci.

Severoatlantická aliance už v polovině dubna oznámila, že začátkem května začne z Afghanistánu stahovat své jednotky. Rozhodnutí padlo krátce poté, co stejný krok oznámily také Spojené státy americké včele s prezidentem Joe Bidenem.


"Spojenci NATO se v polovině dubna rozhodli zahájit stahování sil z mise Rozhodná podpora nejdéle do 1. května a toto stažení začalo," uvedl mluvčí NATO pro agenturu Anadolu. "Jakýkoliv útok Tálibánu během stahování vyvolá ráznou odezvu. Předpokládáme, že stažení dokončíme za několik měsíců," dodal.

Související obsah


Nasazení zahraničních jednotek začalo v Afghánistánu 7. října 2001, kdy USA spolu s Velkou Británií zahájily operaci Trvalá svoboda. K nim se přidalo asi 43 spojenců a partnerů NATO poté, co 20. prosince 2001 schválila OSN Mezinárodní bezpečnostní asistenční síly.

V současné době působí v Afghánistánu celkem 9 592 vojáků z 36 zemí. USA jsou na čele seznamu s 2 500 vojáky. Armáda České republiky má v zemi vojáků 60.

Noční přelet letounů vyděsil obyvatele na Prachaticku. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Píše se na Deník.cz