Domácí

Česká armáda potřebuje přezbrojit! Dodavatelské firmy ale zdražily

Armáda se chystá na přezbrojení. Ministerstvo obrany by rádo pořídilo například protiletadlové raketové systémy nebo bojová vozidla pěchoty. Jenže firmy, které je mají dodat, nečekaně zdražily.

Děla, protiletadlové rakety nebo bojová vozidla pěchoty. Česká armáda potřebuje přezbrojit. Některé houfnice či rakety, které hlídají například jaderné elektrárny, vyrobili ještě v Sovětském svazu.


"Je to systém, který je starý a už dávno překonaný. Parametry nedosahují potřebných výšek a schopností bránit naše vojska a zemi. Bohužel rakety jsou původní, o kterých už dnes můžeme mít pochybnosti,“ řekl bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý.

Související obsah


Samohybná houfnice Dana byla výkonná v 80. letech, kdy vznikla. Dnes už standardům NATO neodpovídá. Nahradit Dany by mělo 52 houfnic Ceasar. "My teď máme děla stará 40 let, dostřelí polovinu toho, co moderní děla. Navíc munici v nich NATO vůbec nepoužívá,“ tvrdí mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.


Jednání o tendru ale narazila na zásadní problém. Jak francouzská zbrojařská společnost Nexter, tak izraelský Rafael, který má zájem o dodávku protiletadlových raketových kompletů Shorad, přišly s nečekaným navýšením ceny za dodávky techniky.


"Ano. Obě tyto nabídky jsou oproti předpokládané hodnotě až o 50 % vyšší. Nejsou to konečné nabídky. Příští týden budeme mít velmi intenzivní jednání, abychom se přiblížili předpokládané hodnotě této zakázky,“ doplnil náměstek ministerstva obrany Lubor Koudelka.

Související obsah


Na výsledek středečního jednání reagoval také ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). Ten by rád, aby se na rozvoji armády podílely více české firmy. "Pro nás je nejideálnější varianta, abychom vyráběli, dodávali a zaměstnávali naše lidi. Abychom poté mohli produkty exportovat,“ míní Havlíček.


Ještě letos chce ministerstvo obrany rozhodnout o tom, od koho koupí 210 BVP (bojová vozidla pěchoty) za více než 50 miliard korun. Aktuálně je vojáci testují. Ve hře jsou firmy ze Španělska, Německa a Švédska.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Přes náznak smíru vypálila KLDR další zkušební raketu

Severní Korea vypálila neupřesněnou střelu do moře směrem k Japonsku. Podle japonského ministerstva obrany šlo pravděpodobně o balistickou raketu. Stalo se tak tři dny poté, co vlivná sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong zmínila možnost obnovení rozhovorů s Jižní Koreou při zachování vzájemné úcty.

Krátká zpráva

Prezident Biden dostal třetí dávku covidové vakcíny

Prezident Spojených států Joe Biden obdržel třetí posilující dávku vakcíny Pfizer/BioNTech. Třetí dávku schválil minulý týden americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv pro lidi starší 65 let, zdravotníky či chronicky nemocné. Biden, jenž dostal druhou dávku v lednu, vyzval všechny Američany, kteří mají nárok, aby si třetí dávku nechali píchnout.

Krátká zpráva

Americký zpěvák R. Kelly je vinen ze sexuálního násilí, rozhodl soud

Soud v pondělí v New Yorku rozhodl o vině amerického zpěváka R. Kellyho v případu vydírání a sexuálního zneužívání mladých žen a nezletilých dívek. R. Kelly je známý především díky písni "I Believe I Can Fly". Slavnému umělci hrozí za jeho činy desítky let za mřížemi, dokonce až doživotní vězení, píše agentura AP. Vynesení rozsudku je naplánováno na 4. května. Prokuratura už v srpnu označila Kellyho za sexuálního predátora.

Píše se na Deník.cz