V nadcházejících dnech se sluníčka nedočkáme a musíme počítat s tím, že deštníky neodložíme. Právě proto vydali meteorologové výstrahu a varují před vydatným deštěm. V souvislosti s tím bude platit také povodňová bdělost a také výstraha před silným větrem.
Výstraha před vydatným deštěm má platit od sobotní 22. hodiny do nedělního poledne pro Prahu, Středočeský, Jihočeský, Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a pro Vysočinu.
Odborníci očekávají vydatný déšť s úhrny nad 30 milimetrů. "Za deště je třeba snížit rychlost jízdy autem a jet velmi opatrně. Nevstupovat a nevjíždět do proudící vody a zatopených míst,“ doporučují meteorologové.
Výstraha před deštěm:
Právě kvůli vydatnému dešti je od nedělní půlnoci do nedělní šesté hodiny odpoledne v platnosti také povodňová bdělost. Ta se týká Středočeského, Ústeckého, Libereckého, Pardubického, Olomouckého, Zlínského a Moravskoslezského kraje.
Hrozí 1. nejnižší stupeň povodňové bdělosti, kdy se zvyšují hladiny řek, ale voda se ještě nevylévá z koryt. "Doporučujeme sledovat vývoj situace a její prognózu. Je třeba vyvarovat se koupání, plavání, jízdy lodí a pohybu v korytě toku,“ uvádí experti.
Výstraha před povodněmi:
Vysočinu, Jihomoravský a Olomoucký kraj navíc potrápí silný vítr. V tomto případě platí výstraha od nedělních pěti hodin ráno do nedělní 14. hodiny. Očekává se čerstvý severní až severozápadní vítr s nárazy místy až 20 m/s.
Výstraha před větrem:
Jaké bude léto v Česku? Podívejte se na reportáž:
Aktuální předpověď počasí
Sledujte aktuální předpověď počasí v České republice i ve vašem kraji.
Sledujte Televizní noviny bez reklam na Oneplay.cz