Domácí

Chcípl PES nechal při protestu válet vlajku po zemi! Nenašli jsme tyč, uvedl

Desítky různých organizací, spolků a stran svolaly na prvního máje protesty, ale také oslavy, a to jen v Praze. Odpoledne se na Petříně sešli jak příznivci politické koalice SPOLU, tak iniciativy Chcípl PES, naopak Střelecký ostrov hostil komunisty, anarchisty a Volný blok.

ODS na 1. května připomíná 17. výročí vstupu do Evropské unie. "Jsme hrdí na to, že to byla právě ODS, která přivedla Českou republiku do EU a po 40 letech komunistické totality vrátila Českou republiku tam, kam patří, na Západ," uvedla strana.


Zástupci SPOLU, tedy ODS, TOP 09 a lidovců, se pak o půl čtvrté odpoledne sešli na Petříně, kde představili pražskou kandidátku do podzimních voleb.

Související obsah


Tam ale o dvě hodiny dříve dorazili také příznivci inciativy Chcípl PES. Ti na Petříně nechali při koncertě ležet na zemi českou vlajku, což mohou někteří lidé považovat za zneuctění. Podle zákona o státních symbolech se česká vlajka při manipulaci nikdy nesmí dotknout země.

Redakce TN.cz iniciativu oslovila s dotazem, proč to udělali. "Bylo to z technických důvodů, nemohli jsme pro ni najít dřevěnou tyč. Určitě s tím něco uděláme. Není v tom potřeba hledat nic složitého. Kolegové to tam dali a zapomněli dát na tyč. Ostatní vlajky vlají," řekl Jiří Janeček ze Chcípl PES. Podle vyjádření policie se ale o hanobení dle zákona nejedná. Na Petříně se dle jejích odhadů sešlo na 500 příznivců.

Vlajka na zemi na Petříně:

Zdroj: TV Nova

Lidé zamířili také na Letenskou pláň, tam byla nahlášena dvě shromáždění, protivládní manifestace a podpora dodržování občanských svobod. Na Letné z pódia vyhodili řečníka, protože agitoval o politice, naopak ostatní chtěli mluvit o dětech. Ani tam české vlajce neprojevili přílišnou úctu, přivázali ji na osla.

Osel oděný v české vlajce:

Zdroj: TV Nova

Na Střeleckém ostrově v Praze demonstrovalo několik stovek příznivců poslance Lubomíra Volného (Volný blok) na první z řetězce demonstrací pod názvem Lízátková revoluce. Organizátoři na protest rozdávali lízátka podle hesla "Vylížeme se z toho". Podle reportérů TV Nova neměl nikdo z účastníků roušku.


Na Střelecký ostrov zamířili také anarchisté, obě skupiny se zatím nestřetly. Na situaci na ostrově dohlížela policie. Ta také kontrolovala ochranu obličeje, kdo ji neměl nasazenou, toho zaevidovala a předá do správního řízení. Protestující opustili Střelecký ostrov ještě před druhou hodinou odpoledne.


Naopak KSČM pojala prvomájové oslavy v Praze vyloženě symbolicky. Příznivci strany se potkali už v osm ráno, nahlášených bylo 20 účastníků.
 

V Praze byla připraveno také setkání křesťanů na Václavském náměstí od 14:00.

Tradiční hromadné setkávání politiků s veřejností se v sobotu nekonalo. Politici slavili první máj v omezené míře. Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Domácí

Důležité Události

Krátká zpráva

Auto v Praze srazilo dva chodce. Jsou vážně zranění

Vážná nehoda se stala v sobotu v noci v pražských Holešovicích. Auto tam srazilo dva chodce. "40letý muž utrpěl velmi vážný úraz hlavy a mnohačetná poranění. Po resuscitaci jsme ho převezli do motolské nemocnice. 39letý muž utrpěl úraz nohou a hlavy. Při vědomí jsme ho transportovali do vinohradské nemocnice," informovali na twitteru záchranáři. Policisté nyní zjišťují, co se přesně stalo, a zda dvojice přecházela přes přechod. "Alkohol u řidiče osobního auta byl negativní," sdělila policie.

Píše se na Deník.cz