Zahraničí

Před 10 lety zemřel nejhledanější terorista. Měl na svědomí tisíce životů

V neděli uplynulo přesně 10 let od zabití nejhledanějšího teroristy světa a vůdce radikální islamistické skupiny Al-Káida. Usáma bin Ládin měl na svědomí tisíce mrtvých, stál například za útoky na Světové obchodní centrum z 11. září 2001.

"Mohu oznámit Američanům a celému světu, že Spojené státy provedly operaci, při níž byl zabit Usáma Bin Ládin, vůdce Al-Káidy. Teroristu, který byl odpovědný za smrt tisíců nevinných mužů, žen i dětí," řekl před 10 lety světu tehdejší americký prezident Barack Obama. 

Akce na odstranění nejhledanějšího teroristy světa dostala krycí název Neptunovo kopí a předcházelo jí deset let práce zpravodajských služeb. Těm se nakonec podařilo objevit bin Ládinovo sídlo v pákistánském Abbottábádu.

"Akce započala v Afghánistánu. Byla to velká ukázka americké vojenské schopnosti. Během 45 minut provést celou akci," uvedl analytik Matěj Denk z Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. 


V přímém přenosu ji sledoval v Bílém domě i tehdejší viceprezident a současný prezident Joe Biden. Speciální komando, které ale přišlo o jeden ze dvou speciálních tichých vrtulníků, zastřelilo prchajícího Bin Ládina ve třetím patře jeho domu.

Fotografie těla nebyla vzhledem k četným průstřelům nikdy zveřejněna. Speciální jednotka SEAL Team Six pak tělo dopravila na letadlovou loď Carl Vinson. A po identifikaci bylo svrženo do Arabského moře.

Související obsah

Usáma bin Ládin se narodil do bohaté saúdskoarabské rodiny, hned od mládí se začal radikalizovat. Díky rodinným úsporám založil teroristickou skupinu Al-Káida, která se soustředila na boj proti Spojeným státům. Útoky začala stupňovat po válce v Zálivu.

Nejkrvavějšími se staly události z 11. září z roku 2001. Teroristé se tehdy zmocnili čtyř letadel, kterými spáchali útoky na budovy Světového obchodního centra v New Yorku a na budovu Pentagonu.

Po zabití nejhledanějšího teroristy světa se Al-Káida přesunula do Afriky. Její nejbrutálnější odnoží se stal Islámský stát.

Jakub Slavík, mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Tramvaj se v pražských Dejvicích srazila s osobním autem

Pražské záchranné složky zasahovaly v sobotu u dopravní nehody tramvaje s osobním autem v ulici Jugoslávských partyzánů. Srazily se před 11. hodinou. "Jednalo se o tramvaj č. 8. Řidič auta byl lehce zraněný," řekla pro TN.cz mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová. Je mu 41 let, doplnila mluvčí záchranářů Jana Poštová. Hasiči na twitteru uvedli, že muž byl zaklíněný a povedlo se jim ho vyprostit.

Píše se na Deník.cz