Zahraničí

Před 10 lety zemřel nejhledanější terorista. Měl na svědomí tisíce životů

V neděli uplynulo přesně 10 let od zabití nejhledanějšího teroristy světa a vůdce radikální islamistické skupiny Al-Káida. Usáma bin Ládin měl na svědomí tisíce mrtvých, stál například za útoky na Světové obchodní centrum z 11. září 2001.

"Mohu oznámit Američanům a celému světu, že Spojené státy provedly operaci, při níž byl zabit Usáma Bin Ládin, vůdce Al-Káidy. Teroristu, který byl odpovědný za smrt tisíců nevinných mužů, žen i dětí," řekl před 10 lety světu tehdejší americký prezident Barack Obama. 

Akce na odstranění nejhledanějšího teroristy světa dostala krycí název Neptunovo kopí a předcházelo jí deset let práce zpravodajských služeb. Těm se nakonec podařilo objevit bin Ládinovo sídlo v pákistánském Abbottábádu.

"Akce započala v Afghánistánu. Byla to velká ukázka americké vojenské schopnosti. Během 45 minut provést celou akci," uvedl analytik Matěj Denk z Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky. 


V přímém přenosu ji sledoval v Bílém domě i tehdejší viceprezident a současný prezident Joe Biden. Speciální komando, které ale přišlo o jeden ze dvou speciálních tichých vrtulníků, zastřelilo prchajícího Bin Ládina ve třetím patře jeho domu.

Fotografie těla nebyla vzhledem k četným průstřelům nikdy zveřejněna. Speciální jednotka SEAL Team Six pak tělo dopravila na letadlovou loď Carl Vinson. A po identifikaci bylo svrženo do Arabského moře.

Související obsah

Usáma bin Ládin se narodil do bohaté saúdskoarabské rodiny, hned od mládí se začal radikalizovat. Díky rodinným úsporám založil teroristickou skupinu Al-Káida, která se soustředila na boj proti Spojeným státům. Útoky začala stupňovat po válce v Zálivu.

Nejkrvavějšími se staly události z 11. září z roku 2001. Teroristé se tehdy zmocnili čtyř letadel, kterými spáchali útoky na budovy Světového obchodního centra v New Yorku a na budovu Pentagonu.

Po zabití nejhledanějšího teroristy světa se Al-Káida přesunula do Afriky. Její nejbrutálnější odnoží se stal Islámský stát.

Jakub Slavík, mb, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zahraničí

Důležité Události

Krátká zpráva

Zeman podepsal vyloučení Ruska a Číny z dostavby Dukovan

Prezident Miloš Zeman v pondělí podepsal zákon o nízkouhlíkové dohodě, který z dostavby jaderné elektrárny Dukovany vyřazuje firmy z Ruska a Číny. Zákon umožňuje využití technologií pouze od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996.

Píše se na Deník.cz