Domácí

Dušnost, pískání a tlak na hrudi. Vyzkoušejte, zda netrpíte astmatem

Dušnost, pískání a tlak na hrudi. Vyzkoušejte, zda netrpíte astmatem
Zdroj: Profimedia

Astma trápí půl milionu Čechů a odhadem jim trpí až 15 procent dětí a v průměru by se v každé třídě našly až tři děti, které trpí nějakou formou alergie. Jak se astma pozná, a jak jej léčit? Vyzkoušejte, zda vy nebo vaše dítě nemáte sklony k onemocnění. Světový den astmatu a alergie připadá na 3. května.

Alergická onemocnění jsou z větší části dědičná. K jejich vzniku ale přispívá i prostředí, kde se vyskytuje mnoho alergenů a podněcují tak vznik alergické reakce. Alergie může také odstartovat aktivní či pasivní kouření.

Astma se běžně projevuje potížemi s dýcháním. Charakteristickými příznaky jsou dlouhodobě probíhající zánět, zvýšená dráždivost, otok sliznice a zúžení průdušek. Pacienti trpí opakovanými stavy hvízdavého dýchání, kašlem, dušností a svíráním na hrudi.

Související obsah

Astmatická a alergická onemocnění nelze úplně vyléčit. Avšak dostupné léky dokážou onemocnění zmírnit tak, že pacient nepociťuje žádné příznaky ani neomezuje žádné ze svých denních aktivit. K léčbě se často používají léky úlevové, které účinkují okamžitě a pomohou pacientovi během astmatického či alergického záchvatu.

Alergie a astma jsou častější u dětí než u dospělých. Nejčastějším onemocněním je pylová rýma a atopický ekzém. V roce 2006 bylo lékaři diagnostikováno astma u 8 % dětí. To se častěji vyskytuje u chlapců.

Pokud si myslíte, že trpíte příznaky astmatu, vyzkoušejte si rychlý online test. Ten vám poradí, jak případně dále postupovat.

Trpíte alergií? Pylová sezóna vám může dát ještě víc zabrat. Na reportáž TV Nova se podívejte zde:

TN.cz

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz