Domácí

Alergiky čeká kvůli covidu peklo! Rady odborníků, jak vše zvládnout

Alergiky čeká kvůli covidu peklo! Rady odborníků, jak vše zvládnout
Zdroj: TN.cz/ Thinkstockphotos.com

Alergiky čeká náročné jaro. Kromě pylů je letos potrápí i zvýšené množství polétavého prachu, kvůli epidemii koronaviru si navíc budou muset zakrývat dýchací cesty. Odborníci poradili, jak si nadcházející pylovou sezónu co nejvíce usnadnit.

Jaro s sebou přináší nejen slunečné počasí, ale také velké množství pylů, které trápí zejména alergiky. Podle odborníků pro ně bude nadcházející sezóna velmi těžká, kromě jarních pylů jim totiž dělá problémy i polétavý prach nebo nošení respirátorů. Lidem s kožními problémy kromě roušek v obličejové části vadí také častá desinfekce rukou.

"Alergikům a astmatikům často přináší zvýšené obtíže nošení respirátorů, které jim ještě více komplikují dýchání. Obecně lze doporučit, aby používali spíše nanoroušky, které jsou díky své struktuře několika vrstev tkaniny a nanovrstvy mnohem prodyšnější při zachování nejpřísnějších hygienických norem,“ doporučuje Tomáš Mertlík ze společnosti Batist Medical, která se specializuje na výrobu ochranných prostředků dýchacích cest.

Související obsah

Tradičními každoročními starostmi jsou pro alergiky na jaře alergické reakce způsobené pyly kvetoucích jív, bříz, lísek a dalších rostlin. Ty je v současné době do jisté míry diskriminují i ze společenského hlediska, protože člověk, který neustále kýchá, teče mu z očí i z nosu nebo ztěžka dýchá, není vítaným společníkem v dopravních prostředcích, v obchodě ani v jiných uzavřených prostorách.

Ani pro alergika navíc není jednoduché při počínajících potížích odlišit, jestli se jedná o alergickou reakci nebo virové onemocnění – kromě kašle a rýmy se totiž často při prudké reakci objevuje i krátkodobé zvýšení teploty nebo bolestivost kloubů a únava.

Související obsah

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal souhrn režimových opatření, která dokážou zmírnit projevy pylové alergie. Základem je co nejvíce omezit kontakt s alergenem v období květu. "Suché, větrné a teplé počasí je ideální pro šíření pylových zrn – v tomto období je dobré omezit pobyt venku na minimum," upozornili meteorologové.

Přehled režimových opatření

- Alergik na pyl trav by neměl vůbec manipulovat s trávou (sekat, sušit atd.)
- Nesbírat léčivé byliny, vyvarovat se kontaktu s alergenními rostlinami
- Omezit fyzickou námahu, zejména u dětí
- Častěji se sprchovat a mýt vlasy
- Vyplachovat nos fyziologickým roztokem
- Používat brýle proti slunci
- Pravidelně měnit pylové filtry v autě a nejezdit s otevřenými okny
- Nekouřit
- Nejíst potraviny obsahující pylová zrna (med)
- Pozor na potraviny, u kterých je možná zkřížená reakce s reakcí na pyl (bříza – jablka, ořechy, mrkev atd.)
- Sledovat aktuální pylovou situaci v závislosti na počasí
- V případě alergické reakce kontaktovat lékaře

Prostředí pro alergiky je možné zlepšit i pečlivým úklidem v budovách a okolo nich. Začít je třeba již ve venkovních prostorách, které je nutné zametat a uklízet tak, aby se prach a částice v něm obsažené zbytečně nevířily a nezanášely do interiéru.

Alergici už loni začali nosit na rouškách sponky. Letos bude situace velmi podobná. Více v reportáži:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz