Domácí

Europoslanci požadují bezplatné covid pasy, Česko je chce zpoplatnit

Europoslanci požadují bezplatné covid pasy, Česko je chce zpoplatnit
Zdroj: Profimedia

Ačkoliv europoslanci při schvalování návrhu na covid pasy přišli s požadavkem, aby byly bezplatné, česká vláda chce jejich vydávání zpoplatnit. Vyplývá to z dokumentů, které získaly Hospodářské noviny. Nepočítá se ani s bezplatným testováním.

Minulý týden poslanci Evropského parlamentu odhlasovali podobu covid pasů. Požadují, aby měly jednotnou podobu a členské státy je vydávaly svým občanům bezplatně. Podle dokumentů z konce března, které připravilo ministerstvo zdravotnictví, se ale česká vláda s vydáváním zdarma nepočítala. 

"Nelze akceptovat povinnost bezplatného vydávání certifikátů, respektive jeho jednotlivých komponent," stojí v pokladech. Hospodářským novinám mluvčí ministerstva Jana Schillerová ale sdělila, že Česko není proti bezplatnému vydávání covid pasů.

Redakce TN.cz ministerstvo požádala o vysvětlení, proč se informace v dokumentu liší od nynějšího vyjádření úřadu, zatím ale neobdržela odpověď.

Související obsah

 

"Pan premiér je skutečně vtipálek. V Čau lidi vypráví o tom, jak máme spěchat s covid pasem, abychom se do normálního života vraceli bezpečně. A přitom jeho vláda hází do covid pasu vidle, jak to jen jde," okomentoval případné zpoplatnění covid pasů prezident Svazu a obchodního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Mluvčí ministerstva zároveň uvedla, že testy zdarma ve hře nejsou. "V případě, kdy se dělají kvůli cestování, je pojišťovny nehradí," vysvětlila. Europoslanci přitom navrhují i bezplatné testování.

"Evropský parlament nepožaduje pouze testy zdarma, ale hlavně požadujeme, aby ten byznys s předraženými PCR testy skončil. Ceny v Asii za PCR testy jsou už na polovině," vyjádřil se europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Na konci března eurokomisař ukázal, jak by covid pas mohl vypadat. Podívejte se na návrh v reportáži TV Nova:

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Důležité Události

Krátká zpráva

Berlusconi nebude kandidovat na italského prezidenta

Kontroverzní politik a bývalý italský premiér Silvio Berlusconi (85) se rozhodl, že nebude kandidovat v italských prezidentských volbách. Měl podporu koalice pravicových stran, ale ta mu nezaručovala úspěch. K tajné volbě se v pondělí sejde přes tisíc poslanců a regionálních delegátů. Za favorita je považován současný premiér Mario Draghi.

Krátká zpráva

Rusko podle Britů plánuje dosadit do čela Ukrajiny "svého" politika

Britské ministerstvo zahraničí zveřejnilo informaci, že ruský prezident Vladimir Putin plánuje spiknutí s cílem dosadit do čela Ukrajiny "svého", tedy prokremelského politika. Velmi neobvyklé je, že uvedlo i jeho jméno. Má jím být Jevgenij Murajev, majitel médií a někdejší poslanec ukrajinského parlamentu, který se již dříve vyslovil pro ruskou anexi Krymu.

Píše se na Deník.cz