Zahraničí

Řada zemí rozvolňuje covidová opatření. Paříž vzali turisté útokem

Francie se v pondělí po dvou a půl roce dočkala zrušení nouzového stavu. Ten vládě umožňoval, aby v rámci boje proti covidu-19 zavedla řadu preventivních opatření včetně lockdownu, nošení roušek nebo povinnosti prokázat se platným covid pasem. Podobnou cestou se začínají ubírat i některé další evropské státy.

V okolí řeky Seiny v jednom z nejromantičtějších měst světa, kterým je Paříž, je hlava na hlavě. Tamní obyvatelé i turisté si navzdory koronaviru užívali slunečné počasí. Francouzská vláda k 1. srpnu zrušila nouzový stav a s ním i veškerá protiepidemická opatření. "Minulý rok to bylo špatné kvůli covidu-19, ale teď je všechno otevřené. Je tam spousta míst k sezení. Vypadá to dobře,"  popsala turistka z Velké Británie Sarai Lambertová.

Francouzi se nově nemusí prokazovat platným covid pasem, a to ani v nemocnicích a pečovatelských domech, kde byl dosud vyžadován. Na veřejnosti se nemusí chránit rouškou. Vláda pak nemůže vydávat omezení týkající se zákazu vycházení.

Související obsah

Cestou rozvolňování se vydalo i dříve velmi striktní Rakousko. Pacienti, kteří mají pozitivní test na koronavirus, nebudou muset od srpna do izolace. Pokud budou mít nasazený respirátor, mohou se volně pohybovat venku.

"Od těch opatření se upouští, protože nové varianty jsou tolik infekční a tak snadno se přenášejí, že ta karanténní opatření nejsou účinná, jak bychom chtěli," vysvětlil virolog Jiří Černý.

Podle odborníků je daleko účinnější populaci proočkovat. "Musíme si zvykat na to, že koronavirus SARS-CoV-2 tady s námi už napořád zůstane. A nemůžeme svůj život věčně žít v lockdownech a nějakých karanténách," má jasno Černý.

Přestože řada evropských států postupně přenáší odpovědnost na jednotlivce, jiné stále drží v platnosti řadu preventivních opatření. Například v Itálii, kterou první vlna pandemie zasáhla velmi bolestně, stále platí povinnost nošení respirátorů v letadlech, městské hromadné dopravě, nemocnicích nebo domovech pro seniory.

ls, TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Píše se na Deník.cz