Zahraničí

Čínská raketa padá z vesmíru k Zemi. Není jasné, kde její trosky skončí

K zemi se z vesmíru řítí trosky čínské rakety. Atmosférou by měly proletět v noci ze soboty na neděli a potom dopadnout na zem. Problém je ale v tom, že nikdo neví, v kolik hodin a kam přesně spadnou. Kusy stroje váží přes 20 tun a za poslední desetiletí jsou nejtěžším nekontrolovaným objektem, který zemi zasáhne.

Čínská raketa Tian-he se minulý týden vznesla k obloze, aby na orbitě vysadila první část čínské vesmírné stanice. Po splnění úkolu měla spadnout do oceánu, podle vědců ale není jisté, že se trefí.

"Čína si mohla odpustit pár set kilogramů nákladu a mohla tam nechat trochu více paliva. Oni opravdu vyčerpali veškeré palivo na vynášení toho základního modulu a teď už se mohou jen dívat, kam to dopadne," řekl ve vysílání TN Live předseda Astronautické sekce České astronomické společnosti Milan Halousek.

Podle aktuálních informací můžou trosky dopadnout v podstatě kamkoliv v oblasti, kde se nacházejí i světové metropole, jako je New York nebo Sydney. Česká republika v rizikové oblasti není. Letící objekt sleduje i americké ministerstvo obrany.

Související obsah

"Nemáme v plánu raketu sestřelit. Stále doufáme, že přistane na místě, kde nikomu neublíží. Snad někde v oceánu, nebo na podobném místě," oznámil americký ministr obrany Lloyd Austin. Raketa měří asi třicet metrů, váží přes 20 tun a pohybuje se rychlostí přes šest kilometrů za sekundu. Při vstupu do atmosféry začne hořet a část trosek shoří.

Že se raketa blíží k Zemi, si mohli všimnout i obyvatelé hlavního města Spojených států, Washingtonu D.C. Nekontrolovatelný pád trosek není až tak ojedinělý, jak by se mohlo zdát. V květnu minulého roku dopadly na Pobřeží slonoviny kusy jiné čínské rakety a poničily několik budov.

Připomeňte si start čínské rakety minulý týden v reportáži TV Nova:

TN.cz

K tématu Zahraničí

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz