Zahraničí

Čína na oběžné dráze staví druhou vesmírnou stanici

Na oběžné dráze Země by už příští rok mohla fungovat druhá vesmírná stanice. Stavbu své vlastní ve čtvrtek odstartovala Čína. Do vesmíru vyslala první část, která je potřebná k jejímu sestavení.

Tian-che znamená v překladu Nebeská harmonie. A právě tak zní název prvního modulu nové vesmírné stanice, která by mohla přivítat své první obyvatele už na konci roku 2022. Čína má za sebou první z 11 misí, které budou potřeba ke zprovoznění stanice.

Pekingské kontrolní středisko pro letectví a kosmonautiku oznámilo, že raketa Dlouhý pochod 5B Y2 správně poslala hlavní modul Tian-che na zvolenou oběžnou dráhu a že solární panely po rozvinutí fungují dobře.

Čínská stanice bude vážit 66 tun, což je zhruba šestkrát méně než mezinárodní vesmírná stanice ISS. Zemi bude obíhat ve výšce 400-450 kilometrů.

Asijská velmoc chce stanici provozovat 10 až 15 let. Už teď se připravuje 12 astronautů. Mise budou půlroční se tříčlennou posádkou.

Související obsah


"Vesmírná stanice bude mít síťový komunikační systém z optických vláken. To znamená, že astronauti na palubě si budou moci procházet webové stránky stejně jako na Zemi a komunikovat s pozemním personálem přímo prostřednictvím telefonního hovoru," popsal Paj Lin-chou z čínské vesmírné univerzity. 

A úspěch slaví i americká NASA. Vrtulník Ingenuity, který na Marsu vysadil rover Perseverance, má za sebou už čtyři lety. Na zem od něj přišlo také několik snímků. Během třetího letu dokonce vyfotil rover a stopy jeho koleček na povrchu Rudé planety. Vidět je na nich cesta, kterou od přistání 18. února urazil.


Na pátek je naplánovaná tisková konference, během které by experti z NASA měli prozradit, jaké další kroky s vrtulníkem na Rudé planetě zamýšlejí.

mb, TV Nova

Související témata

Co byste neměli přehlédnout

Důležité Události

Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz