Zajímavosti

Evropská unie dala zelenou červům, komise je schválila jako potravu

Evropská unie dala zelenou červům, komise je schválila jako potravu
Zdroj: Thinkstockphotos

Členské státy Evropské unie v úterý schválily návrh Evropské komise (EK), který zařazuje hmyz na seznam potravin, jenž je možné prodávat na trhu.

Evropská komise v úterý schválila návrh novely zákona, která povoluje uvedení sušených moučných červů na trh jako nové potraviny. Červi je možné prodávat sušené ve formě občerstvení nebo jako přísada do mnoha potravinářských výrobků, informuje portál Agriland.

Návrh Evropské komise schválil Stálý výbor pro rostliny, zvířata, potraviny a krmiva, který je složený ze zástupců všech členských států EU a kterému předsedá zástupce samotné komise. Jednání se vedlo v rámci programu Evropské unie o nových potravinách.

Související obsah

Organizace OSN (Organizace spojených národů) pro výživu a zemědělství (FAO) navíc označila hmyz za zdroj zdravých a výživných potravin s vysokým obsahem tuků, bílkovin, vitamínů, vláknin a minerálů.

Nařízení Evropské unie o nových potravinách pomáhá potravinářským podnikům přinášet na trh unie "inovativní potraviny" a zároveň zaručuje jejich bezpečnost. Nařízení se týká jakýchkoli různorodých potravin, jako je hmyz, řasy, nové rostlinné bílkoviny nebo tradiční potraviny ze třetích zemí, které nebyly v EU významně konzumovány.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

K tématu Zajímavosti

Důležité Události

Krátká zpráva

Zatčený katalánský expremiér Puigdemont opustil vězení

Italská policie v pátek zatkla na Sardinii bývalého šéfa katalánské vlády Carlese Puigdemonta. Po několikahodinovém zadržení byl však propuštěn. Puidgemont ve čtvrtek cestoval z Bruselu do Alghera kvůli návštěvě kulturní události a na setkání s regionálním lídrem a ombudsmanem Sardinie. Když dorazil na letiště ve městě Alghero, zastavila ho pohraniční policie, píše agentura AP. Italský soud bude nyní rozhodovat, zda jej vydá do Španělska. Tam čelí obvinění za pobuřování a za zorganizování nezákonného referenda o nezávislosti Katalánska v roce 2017.

Píše se na Deník.cz