Zahraničí

Žena porodila v marocké nemocnici devaterčata! Všechna jsou v pořádku

Malijská žena porodila v úterý v Maroku devět dětí. Podle informací malijské vlády se všem devíti novorozencům daří dobře, ačkoli marocké úřady tento mimořádně vzácný případ narození vícerčat zatím nepotvrdily. Informace přinesla agentura AFP.

Pětadvacetiletá Halima Cisseová odletěla v doprovodu lékaře 30. března do Maroka, aby se jí dostalo lepší zdravotní péče. Žena pocházela ze severu chudého západoafrického státu, kde pro takto četný porod nebyly nejvhodnější podmínky. Podle místních zpráv se lékaři obávali o Halimino zdraví a šance jejích dětí na přežití. Předchozí ultrazvuková vyšetření totiž naznačovala, že čeká sedmerčata.

Ženy velmi zřídka zdárně porodí septuplety (sedmerčata), proto by porod zdravých nonupletů (devaterčat) byl ještě vzácnější. Mluvčí marockého ministerstva zdravotnictví Rachid Koudhari řekl, že o takovém vícenásobném porodu v žádné z marockých nemocnic v zemi nic neví. Malijské ministerstvo zdravotnictví však v prohlášení uvedlo, že Halima Cisseová porodila v úterý císařských řezem pět dívek a čtyři chlapce.

Související obsah

"Matce a dětem se zatím daří dobře," řekla agentuře AFP malijská ministryně zdravotnictví Fanta Sibyová a dodala, že byla informována malijským lékařem, který Halimu doprovázel do Maroka. Dodala, že během několika týdnů by se měli vrátit domů. Sibyová poblahopřála lékařským týmům v Mali a Maroku a poděkovala za jejich profesionalitu, která byla podle jejích slov klíčová pro šťastný výsledek tohoto těhotenství.

Narození devaterčat není světovým unikátem. První narození devíti miminek bylo zaznamenáno 13. června 1971 v australském Sydney. Geraldine Broderickové se narodilo pět chlapců a čtyři dívky. Bohužel všechny děti zemřely, to poslední šest dní po porodu. Stejný osud potkal i devaterčata v Malajsii, která se narodila v roce 1999. Z pětice kluků a čtyř holčiček nikdo nepřežil déle než šest hodin.

TN.cz
Voyo

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Co byste neměli přehlédnout

TOP 10 ČLÁNKY A VIDEA

Důležité Události

Píše se na Deník.cz